Příliš vysoké poplatky. MasterCard prohrál dlouhý spor s EU

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 9. 2014 15:55
Snížil se zatím jen poplatek u plateb v zahraničí, Evropská komise chce do budoucna snížit i "domácí" platby kartou.
Byli jste drazí, potvrdili MasterCardu soudci.
Byli jste drazí, potvrdili MasterCardu soudci. | Foto: MasterCard

Lucemburk - Vydavatel platebních karet MasterCard definitivně prohrál sedmiletý spor s Evropskou komisí. Účtoval si příliš vysoké mezibankovní poplatky. Původní rozhodnutí komise z roku 2007 nyní potvrdil Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.

Rozhodnutí se týká poplatků, které obchodníci odvádějí bankám při platbách kartou. Konkrétně části poplatku, kterou následně odvádí banka obchodníka bance, jejíž kartou byl nákup zaplacený (interchange fee). Rozhodnutí se týká jen přeshraničních transakcí v rámci Unie. Jedná se tedy pouze o nákupy, kdy například zákazník české banky platí v Německu.

V praxi se aktuální rozhodnutí Soudního dvora EU nijak neprojeví. MasterCard se totiž již dříve dohodl s Evropskou komisí a poplatek, který se původně pohyboval ve výši kolem jednoho procenta, snížil na 0,2 procenta u debetních a na 0,3 procenta u kreditních karet.

Domácí platby jsou dražší. Zatím

MasterCard se u soudu hájil tím, že poplatky jsou nezbytné pro fungování celého systému. S tím se soudní dvůr neztotožnil. "Systém by byl nadále funkční i bez těchto poplatků," shrnul verdikt mluvčí soudu Balázs Lehóczki.

Stejnou dohodu na výši mezibankovních poplatků u přeshraničních plateb v Unii udělal s Evropskou komisí i největší konkurent MasterCardu společnost Visa. U plateb přes hranice Evropské unie tak platí, že jsou paradoxně pro obchodníky levnější než platby v rámci Česka, kde se mezibankovní poplatek pohybuje kolem jednoho procenta.

I to se ale má změnit. Evropská komise totiž navrhuje, aby u všech plateb kartou v EU do budoucna byla omezena maximální hranice mezibankovního poplatku právě na úrovni 0,2 procenta u debetních a na 0,3 procenta u kreditních. Návrhem se má v listopadu zabývat Rada EU.

Benefity v ohrožení

Banky a karetní společnosti takový zásah považují za nepřiměřený a varují, že může klientům některé služby zdražit, případně výrazně omezit některé nadstandardní nabídky u karet. V ohrožení by mohl být například benefit, kdy banky za platbu kartou vracejí část útraty. U karet s touto funkcí jsou nyní mezibankovní poplatky výrazně nad průměrem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy