Mražené jídlo je tu už 90 let. Proč je koláč v mrazáku nesmysl a u másla hlídáme čas?

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 3. 2020 14:00
Zajít do obchodu a koupit si mraženou zeleninu, rybí filé nebo polotovar je dnes naprosto samozřejmé. Ve 30. letech minulého století to ale byla naprostá novinka. Zmrazené potraviny si poprvé mohli 6. března 1930 koupit obyvatelé Springfieldu v americkém státě Massachusetts. Podívejte se, kdo s touto zcela průlomovou novinkou ve stravování přišel jako první.
Foto: Shutterstock

Obliba zamrazování postupně ovládla také domácnosti, s příchodem mrazničky si každý mohl dovolit zamrazit si potraviny sám.

"Právě zmrazené potraviny a pokrmy z hlediska zachování výživových hodnot jsou na tom nejlépe," potvrdila v rozhovoru pro Českou televizi profesorka Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. "Zmrazování patří mezi nejšetrnější konzervační metody, protože tam není vysoká teplota. Právě při té dochází k nejvyšším ztrátám živin," vysvětlila.

Například tučné potraviny by se ale podle ní měly zmrazené skladovat co nejkratší dobu. Mezi takové jídlo patří jemné pečivo - třeba koláče, croissanty nebo vánočky. Ty při zamrazení ztrácí velmi rychle chuť i vůni.

Třeba u másla, které je rovněž často zamrazovanou potravinou se navíc musí hlídat doba, kterou ho v lednici máme. Mráz totiž sice brání "zkažení" díky eliminaci mikrobů, na oxidaci je však krátký. U másla tak po čase dochází k mírnému žluknutí i ve zmrzlém stavu. To podle odbornice vede ke změně jeho chuti.

Nejlepší je rozmrazovat zmrazené jídlo v chladničce, případně ho nerozmrazovat vůbec a rovnou zpracovat. Naopak nevhodné je rozmrazovat potraviny v pokojové teplotě nebo pod kohoutkem s teplou vodou, dodala profesorka Dostálová pro ČT.

 

Právě se děje

Další zprávy