Praha - Před aktivitami britské společnosti Double Investment Ltd. varovala Česká národní banka už v září 2010. Přesto tato firma v Česku dál rozhazuje své sítě a v současnosti je mimořádně aktivní.
Nabízí termínované vklady s vysokým úročením a ještě vyššími provizemi za získání klientů.
Úroky na termínovaných vkladech Double Investment začínají na čtyřech procentech (u půlročního vkladu do 100 tisíc korun), pokračují přes osm procent (u čtyřletého vkladu do 100 tisíc korun) a končí na dvanácti procentech (u tříletého vkladu mezi jedním až třemi miliony.
Protože se nejedná o banku ani družstevní záložnu, vklady nejsou pojištěny. Konzervativním Čechům ale Double Investment tvrdí, že využívá soukromé pojištění vkladů v Británii.
Smlouva, kterou využívá, je však jen běžným pojištěním odpovědnosti a o pojištění vkladu v ní není ani zmínky. Naopak je pojistka plná výluk a omezení plnění. Jedno z nejpodstatnějších je, že pojistitel nenese zodpovědnost za případné zneužití jakékoli povahy - a to může nastat velice snadno.
Závratná provize
Získat lidi do pochybného podniku není snadné. Je proto třeba motivovat zprostředkovatele, kteří budou lákat další oběti. A provize za získání klientů nejsou nikterak malé.
"Absolvoval jsem ze zvědavosti schůzku se zástupcem, který se mě mimo jiné snažil znáborovat. Provize, kterou mi nabídl za termínovaný vklad, byla závratná - za klienta, který by si na rok uložil 100 tisíc korun, bych dostal zhruba 15 tisíc," říká finanční poradce, který se se zástupcem Double Investment setkal osobně.
I kdyby se jednalo o provizi za čtyřletý kontrakt, znamenalo by to, že společnost za 100 tisíc korun vkladu vyplatí nejprve 15 % jako provizi a následně každý rok zaplatí dalších osm procent výnosu klientovi.
To znamená, že průměrné roční náklady na vklad činí 11,56 až 12,56 %. A aby byla schopna tyto náklady zaplatit, musela by dosahovat výnosu alespoň 13,60 až 14,77 % ročně.
A to je zahrnuta pouze provize pro sjednatele produktu, přitom je potřeba vedle toho z vybraných peněz platit celou strukturu včetně vedení společnosti i další náklady.
Až dojde palivo...
"Naše společnost pracuje s pevným koeficientem zhodnocení. Na základě toho jsme schopni nabídnout garantovaný výnos z vložených prostředků do naší společnosti," uvádí Double Investment na svých internetových stránkách.
"Aby dokázali udržet pravidelný fixní výnos nad 15 procenty ročně, museli by například půjčovat malým společnostem, jimž se nedaří získat kapitál od finančních institucí, na jejich projekty. To by však představovalo extrémně vysoké riziko, které by bylo možné snížit jen řádnou diverzifikací do tisíců projektů," hodnotí potřebné výnosy Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Vyhledání a správa takových projektů by ale pochopitelně pro firmu znamenala další náklady a potřebné zhodnocení by tak bylo ještě vyšší.
Společnosti fungující na principu Ponziho schématu vybírají vklady od klientů a bez jakékoli činnosti z nich vyplácejí výnosy. Dokud je příliv nových peněz větší než odliv v podobě provizí a výnosů, vše funguje "bez problémů". Pak ale takzvanému letadlu vyschne přísun paliva a řítí se k zemi.
Obdobně rozpoutal největší pyramidovou hru Bernard Madoff, který v průběhu několika desetiletí způsobil škodu přibližně 65 miliard dolarů. Za svůj čin si vysloužil 150 let vězení.
Bez povolení
"Společnost Double Investments Limited nemá v současné době povolení České národní banky pro výkon kolektivního investování ani pro poskytování jiných služeb na finančním trhu v České republice," varovala Česká národní banka případné klienty už 24. září 2010.
"Současné aktivity společnosti Double Investments prošetřujeme," dodává nyní mluvčí ČNB Marek Petruš.
Double Investment je britská firma s "volnou živností". Ani ve Velké Británii tedy nemá žádné oprávnění přijímat vklady občanů. Proto ji také nenajdete v registrech britského regulátora finančních služeb FSA.
Čtěte také: Šest zaručených investic, které neměly selhat, ale selhaly Další letadlo s tvrdým přistáním: BAI Pamětní mince - pěkná jistota, nebo výnosná spekulace? |