Kvůli drahým energiím má střední či velké finanční potíže už pětina českých domácností. Vyplývá to z červnového průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení, podle něhož se do problémů dostává i střední třída. Ta kvůli vyšším zálohám na energie "uspává" nebo ruší spoření, pojištění i investice. Ne vždy to ale jde jednoduše. Zjistěte, jaké jsou rizika a sankce, které vám mohou hrozit.
Když není co odkládat
"Zálohy na energie se nám zvýšily o necelé čtyři tisíce měsíčně. Do toho jsou výrazně dražší potraviny, takže běžný nákup mě stojí mnohem víc peněz než dříve. A ačkoliv jsme začali doma šetřit, budeme muset sáhnout i na peníze, které posílám pravidelně na spoření," popisuje pro Aktuálně.cz čtenářka Radka a přibližuje situaci, kterou řeší stále více rodin v Česku.
Plánuje zatím pozastavit platby na stavební spoření ve výši 3400 korun. "Posílám mně a manželovi měsíčně na stavebko 1700 korun, abychom využili maximální státní podpory. Teď si peníze nechám na zálohy na energie. Věřím ale, že se ke spoření zase vrátím, až krize odezní," dodává optimisticky.
Radka posílá peníze také do investičního fondu a má penzijní připojištění. Na tyto dva produkty ale zatím "sahat" nechce.
- Dá se očekávat, že podobně bude reagovat řada domácností z takzvané střední třídy. Redakce Aktuálně.cz proto zjišťovala, jaké problémy a sankce hrozí, když se rozhodnete své finanční produkty "uspat" nebo zrušit.