Praha - Rodiče malých dětí zřejmě dostanou v příštím roce od státu méně peněz než dosud. Vláda ve středu večer schválila především výrazné omezení porodného.
Škrty v rodičovském příspěvku jsou nakonec méně výrazné, než navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
A žádnou podporu u koaličních partnerů nenašel návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na snížení daňové slevy na vyživované dítě.
Schválené body ještě musí odsouhlasit sněmovna, měla by o nich jednat už v říjnu. Vláda se může spolehnout na jasnou většinu poslanců. Převahu má zatím i v Senátu, rychlé schválení změn ale mohou zkomplikovat říjnové volby.
Porodné jen pro chudší rodiny
Vláda rozhodla, že porodné jako plošně vyplácená sociální dávka skončí. Dosud platilo, že ji dostávala každá rodina bez ohledu na svou ekonomickou situaci, a to ve stejné částce (jednorázově 13 tisíc korun) po každém porodu nezávisle na dosavadním počtu dětí.
Od ledna 2011 mají porodné dostat jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Jde o stejnou hranici, jaká dosud platí pro získání přídavků na děti.
Dávku dostanou jen na první dítě, nikoliv už na další v pořadí. Argumentem je, že při narození dalšího potomka už nemívají rodiny takové jednorázové výdaje, protože obvykle mohou použít kočárek či oblečení po předchozím.
Běžní rodiče (matka a otec žijící ve společné domácnosti bez dalších osob kromě narozeného dítěte) tedy dostanou porodné pouze tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhne zhruba 17 tisíc korun měsíčně. U matky-samoživitelky se hranice snižuje na zhruba 10,7 tisíce korun.
Do limitu čistých příjmů se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či výživné.
Škrty jen ve čtyřleté rodičovské
Vláda odmítla nečekaně výrazné škrty v rodičovském příspěvku, navržené ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (podrobněji jsme o návrhu psali v tomto článku).
"Rozhodli jsme se striktně držet původního záměru z koaliční smlouvy. Škrty se tedy nedotknou dvouleté ani tříleté varianty rodičovského příspěvku. Pouze čtyřletá klesne tak, aby v celkovém objemu byla rovnocenná dvouleté," říká premiér Petr Nečas.
Podle výpočtů online deníku Aktuálně.cz by se tato změna výrazně dotkla nezaměstnaných matek. Oproti dosavadnímu stavu dostanou od státu až o 45 tisíc korun méně (za celou dobu pobírání příspěvku).
Podrobnosti o schválených změnách zatím vláda nezveřejnila. Není tak ani jasné, zda a jak se škrty ve čtyřleté variantě dotknou rodičů, kteří už příspěvek pobírají. Detaily budou známy zřejmě až na konci září.
Z Nečasových slov také vyplývá, že vláda zřejmě neschválila pružnější přechody mezi jednotlivými variantami čerpání. To přitom měla být hlavní výhoda Drábkova návrhu.
Daňová sleva neklesne
Rodiny s více dětmi budou nadále zvýhodněny vyšší daňovou slevou. Ta se sice oproti letošku nezvýší, ale ani nesníží - zůstane na 11 604 korunách ročně pro každé dítě.
Návrh ministra financí Miroslava Kalouska na snížení daňové slevy na vyživované dítě o 240 korun ročně totiž neprošel, nenašel podporu koaličních partnerů. Kalousek tím chtěl kompenzovat nedávné zrušení regulačních poplatků u lékaře právě pro děti.
Od ledna má nicméně klesnout základní sleva na poplatníka, a to z dosavadních 24 840 na 23 640 korun ročně, tedy o stovku měsíčně. Slevu využívá každý, kdo má zdanitelné příjmy. Později byl návrh označen jako povodňová daň.
Konec sociálního příplatku
Vláda také podpořila zrušení dávky zvané sociální příplatek. Ten je určený na (částečné) krytí nákladů spojených se zabezpečováním potřeb dětí.
Dosud na něj mají nárok nejchudší rodiny s příjmem do dvounásobku životního minima. Příplatek se liší podle situace konkrétní rodiny, řádově činí stovky korun měsíčně na každé dítě.
Lidé, kterým bude příplatek chybět, však mají mít nárok na pomoc v hmotné nouzi. Vláda tak chce ušetřit na administrativních nákladech.