Nákup zaplatíte rychleji, startují bezkontaktní karty

Petr Kučera Tereza Holanová Petr Kučera, Tereza Holanová
30. 9. 2011 11:20
Podívejte se, které obchody zavedou novinku už od října
Bezkontaktní platební karta
Bezkontaktní platební karta | Foto: VISA

Praha - Drobné nákupy do 500 korun se zrychlí a zjednoduší, až na výjimky totiž nebude nutné zadávat PIN. Počítá s tím Česká spořitelna, která jako první v Česku spouští v běžném provozu bezkontaktní terminály.

Jako první z velkých řetězců zavádí tuto novinku na všech pokladnách hypermarkety Interspar a supermarkety Spar. V průběhu října se k nim přidají vybrané prodejny C&A, bauMax, Cinema City a pražské prodejny Kauflandu.

Potvrdily se tak výsledky ankety online deníku Aktuálně.cz, podle níž bude Interspar/Spar jediným z velkých řetězců, který tuto novinku zavede celoplošně hned v první fázi.

Od příštího roku pak Česká spořitelna předpokládá nasazení bezkontaktních terminálů například i v řetězcích Penny market, Billa, Lidl, OBI, Kika nebo Datart. A zřejmě také v samoobsluhách Flop společnosti Flosman, jejíž zástupci to uvedli ve zmíněné anketě.

Ostatní velké maloobchodní řetězce se do nové služby zatím nehrnou a vyčkávají. Některé tuto službu ani spustit nemohou, protože jim platební terminály dodávají jiné banky, které přitom novinku spustí až v příštím roce.

Výjimkou je řetězec Globus, který už v polovině roku zahájil testování bezkontaktních plateb s využitím speciálního čipu v mobilních telefonech. Službu, připravenou ve spolupráci s Citibank (vydavatel karet) a Komerční bankou (provozovatel terminálů), však zatím může využívat jen zhruba 400 předem vybraných zákazníků ve čtyřech prodejnách. Ostrý provoz pro veřejnost má začít až v příštím roce.

Bez PIN do 500 korun

Jako první v Česku začala "bezkontaktní karty" vydávat už v červnu Citibank, až na drobné výjimky (zejména testovací provoz v Globusu) jsou však zatím použitelné jen v zahraničí. Bezkontaktně lze platit například v některých slovenských, polských či německých obchodech.

Česká spořitelna začne svým klientům vydávat nové karty Visa, vybavené potřebnou technologií, už v říjnu. Právě ty budou k rychlejším nákupům nutné. Vedle nových zájemců je lidé dostanou i při pravidelné výměně starších karet. S novými kartami půjde platit i na klasických terminálech s PINem, opačně (tedy platit starší kartou bezkontaktně) to možné nebude.

Ostatní banky, například ČSOB, GE Money Bank nebo nová Air Bank, začnou bezkontaktní platby běžně vydávat až v příštím roce. Nicméně ještě do konce roku chce ČSOB zprovoznit tuto technologii na svých terminálech.

Bezkontaktní platební karta
Bezkontaktní platební karta | Foto: VISA
Čtěte také:
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty
Češi platí častěji kartou, kreditky ale rádi nemají
Známe platební karty, které vám vrátí peníze. Tady jsou

Pro zákazníky má být placení rychlejší a má je motivovat k placení kartou i za drobné nákupy. Stejně jako u standardních plateb kartou nebudou řetězce účtovat žádný příplatek - za transakce si banka vybere poplatky přímo od obchodníka, ne od nakupujících.

Bezkontaktní platbu stačí jen přiložit k terminálu, není ji tedy nutné zasouvat ani zadávat PIN. I proto si Česká spořitelna zaregistrovala slogan "Píp... a máte nakoupeno".

Její použití však bude omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN. Omezen má být také počet transakcí, které půjde uskutečnit bez tohoto ověření.

Případný zloděj karty sice bude moci zaplatit až několik dalších nákupů po maximálně 500 korunách, majiteli karty prý ale škoda nehrozí. Spořitelna slibuje, že takové zneužití proplatí, samozřejmě pokud nepůjde o účelový podvod. Ke kompenzaci nebude nutné speciální pojištění.

"Zkušenosti ze zemí, kde už bezkontaktní platby fungují, neukazují na výrazný nárůst podvodů," říká Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny. Ani předloňská novela zákona o platebním styku, která v Česku zvýšila odpovědnost bank za zneužití karty, nevedla podle něj k výraznějšímu zneužívání.

Podrobnosti o nastaveném limitu plateb či jejich celkovém objemu zatím nechce spořitelna zveřejňovat. Pokud je klient vyčerpá, stačí mu jen zadat PIN a limit poběží znovu.

V praxi se nejspíš limit obnoví dříve, jestliže člověk mezi drobnými platbami zaplatí i něco dražšího nebo vybere z bankomatu - tedy po každé online transakci (zadání PIN).

Pro bezkontaktní placení částek do 500 korun nebo "klasické" vyšší platby přitom bude stačit jediná karta, která zvládne obě možnosti.

Zůstane na volbě klienta, jestli u levnějších nákupů použije bezkontaktní technologii, nebo zda bude chtít zadávat PIN také u těchto drobnějších částek.

Česká spořitelna očekává, že se počet transakcí do 500 korun zvýší o polovinu oproti současnosti. Nyní její klienti platí kartou v průměru 893 korun při jednom nákupu, nicméně polovina plateb nepřesahuje zmíněnou pětistovku.

Zajímáme se, ale...

Anketa online deníku Aktuálně.cz během září ukázala, že v první vlně obchodů, které rychlejší platby kartou umožní, určitě nebudou Tesco Stores či Albert.

"Zvažujeme zavedení řady inovativních opatření, placení bezkontaktními kartami ale v současné době neplánujeme," říká mluvčí Tesco Stores Eva Karasová.

"Do konce letošního roku tuto technologii zavést neplánujeme, uvažujeme o ní do budoucnosti, zatím bez konkrétních termínů," odpovídá mluvčí řetězce Albert Judita Urbánková.

Většina obchodníků se o bezkontaktní platby zajímá, nejdříve však chtějí vidět, jak se nová služba uchytí.

Mezi společnosti, které se rozhodly vyčkat, patří například řetězec drogerií Rossmann. "Tento typ karet plánujeme i ve všech našich prodejnách. Každopádně to však nebude letos, ale až v příštím roce," říká mluvčí společnosti Olga Stanley.

Konkurenční DM drogerie o novince uvažuje a v současné době jedná s bankami. "Předpokládáme, že po dohodě s nimi ji zavedeme," komentuje PR manažerka skupiny Eva Vaněčková. Kdy k tomu dojde, však zatím neví.

Podobně to vidí finanční ředitel sítě lékáren Dr. Max Tomáš Kořenek. "Jakmile bude tato technologie otestovaná, tak ji našim klientům umožníme. Neočekáváme však, že to bude hned v říjnu," komentuje Kořenek.

Vyčkávají i benzinky

"O tuto technologii registrujeme poměrně značný zájem. Novinku budeme spouštět s více obchodníky, nechceme je však bez jejich souhlasu jmenovat," říká bez bližších podrobností Helena Matuszná z tiskového oddělení České spořitelny.

Podle březnových plánů má jít především o obchody, kde se masově vyskytují menší platby a současně mají celorepublikovou působnost.

"Půjde hlavně o hypermarkety a supermarkety, případně také o lékárny, drogerie, restaurace či kavárny. Do konce letošního roku chceme zprovoznit zhruba do tisícovky terminálů," řekl v březnu Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny.

Z ankety Aktuálně.cz nicméně vyplynulo, že zdrženlivá je také většina společností provozujících čerpací stanice. Shell platbu bezkontaktní kartou v nejbližší době neplánuje, totéž platí pro Benzinu.

Jak říká mluvčí Benziny Václav Loula, společnost chce nejdříve sledovat, jak se bude poptávka po tomto typu platby vyvíjet u jiných obchodníků. Stejnou odpověď podávají zástupci Lukoilu a OMV.

Totéž platí pro kavárenské řetězce. Například síť Costa Coffee bude o zavedení bezkontaktních plateb "uvažovat, pokud se tato novinka osvědčí, a to vzhledem k přínosům, jako jsou rychlost a snadné použití".

Síť prodejen Paneria o nový druh plateb zájem má, nicméně kvůli tomu nechce opouštět svého poskytovatele platebních terminálů, jímž je UniCredit Bank.

"Nebudeme měnit dodavatele. Ve chvíli, kdy bude mít naše banka produkt k dispozici, jej určitě zavedeme," říká manažer konceptu Paneria Miroslav Pácl.

Na příští rok, kdy tuto novinku umožní i terminály UniCredit, si musí počkat také síť McDonald´s.

Bezkontaktně platit půjde v budoucnu v některých prodejnách Relay, ale pouze tam, kde zákazníci v průměru utratí více peněz. Jednat by se mohlo například o prodejny na pražském hlavním nádraží nebo na letišti. "Zatím to pro nás ale není priorita, žádná vyjednávání s bankami ještě nezačala," říká obchodní ředitel Jiří Cettl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy