Praha - Zájem o životní pojištění mezi Čechy stoupá. V letošním prvním pololetí zaznamenaly životní pojišťovny ve srovnání se stejným obdobím vloni nárůst předepsaného pojistného o 11,4 procenta. Přesto ale Česká republika v životním pojištěním zatím pokulhává za vyspělou Evropou.
Na českém trhu životního pojištění přetrvávají dva problémy: malý počet smluv a relativně nízké pojistné částky. Platby na životní pojištění v České republice dosahují ročně ani dvou procent hrubého domácího produktu, zatímco ve vyspělých evropských zemích se jedná minimálně o dvojnásobek.
Z celkového objemu pojistných smluv připadá v Česku na životní pojištění menší díl než na neživotní pojistky. I tento poměr (respektive nepoměr) nemá v EU obdoby.
Zájem o jednorázové pojistky
Podle údajů České asociace pojišťoven je v letošním roce v segmentu životního pojištění nejvyšší nárůst u jednorázově placených pojistek a to proti loňskému pololetí o celých 40 procent. Zájem však také stoupá o průběžně placená životní pojištění, kde si klienti sami určují způsob nakládání s penězi ze spořící složky (investiční pojištění).
Investiční pojistky jsou ve světě velmi oblíbené a tvoří asi 80 procent všech nově uzavíraných životních pojištění. Například v České republice investiční pojištění existuje již deset let. V hojnější míře byly tyto pojistky nabízeny s příchodem průkopníka těchto produktů - Aviva životní pojišťovny.
"Na český trh jsme před deseti lety přinesli investiční životní pojištění, které zde tehdy bylo novinkou. Dnes už mezi novými smlouvami u životních pojišťoven jednoznačně dominuje," říká Karel Veselý, obchodní ředitel životní pojišťovny Aviva, jejíž mateřská společnost je největším poskytovatelem pojišťovacích služeb ve Velké Británii.
Produkt investičního životního pojištění se také letos stal vítězem soutěže MasterCard o banku a pojišťovnu roku. V kategorii "Životní pojištění roku 2007" zvítězila právě investiční pojistka Perspektiva v nabídce pojišťovny Kooperativa.
Životní pojištění - ochrana i spoření
Životní pojištění by si měli uzavřít především lidé, kteří jsou živitelé rodin. Když se takové osobě něco vážného přihodí a rodina s dětmi zůstane bez prostředků, jde o velký problém. Alespoň částečně je možné se proti také situaci bránit vhodnou pojistkou životním pojištěním. To finančně pokrývá taková rizika, jako je smrt, úraz a zranění s trvalými následky.
Dalším důvodem, který motivuje stále více lidí, je spořící efekt životní pojistky. Stejně jako u čistě rizikové pojistky je i v tomto případě subjekt pojištěn pro případ smrti, ale pojistnou událostí je zároveň také dožití konce pojistné smlouvy.
Když smlouva skončí, získá pojištěný zpět svoje vložené prostředky, které jsou zúročené. Životní pojištění je tak možné použít jako spoření, například pro účely finančního zajištění stáří.
Ve vyspělých zemích plní životní pojištění významnou úlohu v penzijním systému.