Nová zbraň proti inflaci: Banky oprašují termínované vklady, překonají i "spořáky"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 2. 2022 6:26
Ještě před pár lety to byly účty spíše pro "starší a pokročilé". Před termínovanými vklady dávali klienti bank přednost spíše spořicím účtům, kde jsou úspory hned k dispozici. Poslední dobou ale banky nabídku termínovaných vkladů rozšiřují. Česká spořitelna ho zavádí znovu po šesti letech. A úrokové sazby na nich rostou. V přehledu Aktuálně.cz zjistíte, jaké úročení nyní nabízí vaše banka.
Foto: Thinkstock

Stejně jako roste úročení na spořicích účtech, zvyšují se i sazby na termínovaných vkladech. Běžně lze nyní najít nabídku tří až čtyř procent u ročního vkladu. Na vysokou inflaci ve výši 9,9 procenta ale úročení nedosáhne. To ovšem v současné době vlastně žádný spořicí produkt. 

Banky zvýhodňují spoření v reakci na kroky České národní banky (ČNB), která od loňska postupně zvyšuje základní úrokovou sazbu - nyní je 4,5 procenta. Sazba znamená, že banky své volné prostředky u ČNB ukládají právě s tímto výnosem. 

"Česká spořitelna reaguje na vývoj úrokových sazeb a po více než šesti letech obnovuje nabídku termínovaných vkladů. Termínované vklady jsou alternativou ve formě vkladového účtu a klientům nabízí jednak jistotu pojištěného vkladu, ale i vyšší zhodnocení než spořicí účet - v současné chvíli až tři procenta," uvádí banka.  

U termínovaných vkladů platí, že si klient volí určité období, ve kterém na peníze nemůže sáhnout bez sankcí a ani další peníze ukládat. To lze až po uplynutí termínu. Některé vklady se zajímavým úročením mají omezení v podobě minimálního vkladu, který může být desítky či stovky tisíc korun. 

"Klient si může vybrat, jestli si peníze uloží na 3, 6 nebo 12 měsíců. U vkladu na tři měsíce je sazba dvě procenta, u vkladu na šest měsíců tři procenta a u vkladu na 12 měsíců pak 2,8 procenta. Sazba je garantována po celou dobu trvání vkladu," uvádí spořitelna, podle níž je ale možné po dobu trvání vkladu jednorázově vybrat 25 procent částky bez jakékoliv sankce. Založit termínovaný vklad lze i v aplikaci, klient nemusí na pobočku.

Nedávno oznámila lepší zhodnocení termínovaných vkladů také Komerční banka. Ta uvádí, že termínovaný vklad na šest měsíců do limitu jednoho milionu korun má úrokovou sazbu 1,5 procenta, vklad na 12 měsíců do stejného limitu je úročen dvěma procenty.

Sazby v únoru upravila také UniCredit Bank. "Termínovaný vklad na šest měsíců má sazbu 2,5 procenta, na jeden rok tři procenta, a to bez omezení částky nebo počtu termínovaných vkladů na klienta," uvádí banka v tiskové zprávě. 

Podle tiskového mluvčí banky Petra Plocka klientské ohlasy z posledních dnů deklarují nejenom zvýšený zájem o spořicí účty, ale také o termínované vklady. Statistika centrální banky jeho slova potvrzuje. V prosinci 2021 měly na všech typech termínovaných vkladů domácnosti uloženo přes 560 milionů korun. V polovině loňského roku to bylo 500 milionů.

Domácnosti totiž v době pandemie ušetřily a mají v současnosti rekordní úspory. Své peníze chtějí alespoň částečně uchránit před vysokou inflací. Ke "zlatým rokům" termínovaných vkladů z roků 2008 až 2013 se ale zatím neblížíme. Tehdy dosahovaly vklady domácností na těchto účtech přes 700 milionů korun. 

Také například Sberbank už zvyšovala úroky u termínovaných vkladů několikrát. "Od 22. února opět zvyšujeme úroky termínovaných vkladů. Úročení ročního termínovaného vkladu zvedáme o 0,30 procentního bodu na 3,55 procenta ročně, půlročního o 0,34 procentních bodů na 3,44 procenta ročně. Nově zavádíme i tříměsíční termínovaný vklad s úrokovou sazbou 3,33 procenta ročně. Vychází tak vstříc klientům," říká mluvčí banky Radka Černá. 

Termínované vklady jsou výhodnější než spořicí účty, protože banky oceňují, když dopředu ví, jak dlouhou dobu budou finance klientů spravovat. "Této informaci zpravidla také přizpůsobují výši odměny, respektive úrokové sazby. Mezi dopředu známou dobou uložení a předpokládaným výnosem tak většinou platí přímá úměra - čím déle necháte banku se svými prostředky disponovat, tím více peněz na spoření vyděláte," uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Lidé si ale u "termíňáků" musí uvědomit, jak dlouhou dobu budou chtít vložené prostředky v bance ponechat, a počítat s tím, že je bez sankce dřív nevyberou.  "V případě nutnosti sice mohou nastřádané finance vybrat i mimo stanovenou dobu, podmínky předčasného výběru však bývají nevýhodné a banky jej sankcionují například ztrátou nároku na vyplacení úroků," varuje Hekšová.

Zájemci o termínovaný vklad by si podle ní měli před uzavřením smlouvy prostudovat obchodní podmínky a porovnat danou modelaci s nabídkou konkurence. Někdy je totiž k dobrému úročení třeba splnit určité podmínky, například využít další produkt stejné banky nebo platit různé poplatky za související finanční transakce. 

Jak spořicí účty, tak termínované vklady nabízejí vedle bank i družstevní záložny. "Oproti klasickým bankám mají záložny liberálnější přístup ke klientům, s nimiž mají bližší vztah ve smyslu rozhodovacích pravomocí i podmínek poskytování úvěrů," dodává Hekšová. Záložny ale někdy požadují účastnický vklad, který může spoření prodražit. 

Odborný finanční web Finparáda zveřejnil před několika dny pravidelný přehled pěti nejlepších termínovaných účtů na trhu. Hodnotilo se několik kritérií - například výše úroku, podmínky vedení účtu, sankce za dřívější výběr i způsob založení účtu. Mezi vítěze zařadil termínovaný vklad Ney spotřebního družstva, termínovaný vklad Standard družstva Artesa, termínovaný vklad banky Creditas, IQ Maxi vklad Expobank a termínovaný vklad Raiffeisenbank. Kompletní nabídku účtů na trhu a jejich podmínek uvádí tabulka níže.

Projděte si aktuální nabídku bank v přehledové tabulce: 

Banka Úročení Minimální vklad Podmínky
Creditas 3 % 5 000 Kč Sazba 3 % platí u vkladu na rok. Při předčasném výběru je poplatek 2 % z vybírané částky, minimálně 1 000 Kč.
Česká spořitelna 2,8 %
3 %
5 000 Kč U vkladu na půl roku je sazba 3 %, u ročního vkladu 2,8 %, Je možné předčasný výběr bez poplatku až do výše 25 % částky.
ČSOB  2,5 %
3 %
5 000 Kč U termínovaných vkladů na rok je roční sazba 3 %, vklad na 6 měsíců 2,5 % a na tři měsíce 2 %. Za předčasný výběr (min. 50 Kč) - 1 % z vybírané částky.
Expobank 1,75 %
1,9 %
100 000 Kč U vkladu na 6 měsíců je úrok 1,75 %, na rok 1,9 %. V případě předčasného výběru není vyplacen dohodnutý úrok, je vyplacena pouze jistina. 
Fio banka 1,6 % 3 000 Kč Je možné zvolit vklady i jen na několik dní či měsíců, sazby je ovšem nižší. U ročního vkladu je sazba 1,6 %. Poplatek za předčasný výběr: platná úroková sazba x (počet dní do splatnosti / 365), nejméně však 1 000 Kč.
J&T Banka 3,5 %
3,75 %
1 milion pro nové klienty, pro stávající 100 tisíc U vkladu na půl roku je úrok 3,5 %, u ročního vkladu je úrok 3,75 %.
Komerční banka 1,5 %
2 %
5 000 Kč U vkladu na půl roku je sazba 1,5 %, u ročního 2 %. Poplatek za předčasný výběr je 250 Kč.
mBank 0,01 %
0,1 %
1 000 Kč Na 3 a 6 měsíců je vklad zhodnocen 0,01 %, na rok 0,1 %. Poplatek za předčasný výběr - 50 % z vypočítaného úroku.
Moneta Money Bank 2,5 % 40 000 Kč U termínovaných vkladů na rok, poplatek za předčasný výběr je ve výši 2 % p.a. do konce původně sjednané doby z vybírané částky; min. 0,5 %, max. 6%.
Poštovní spořitelna 2 - 3 % 5 000 Kč U vkladu na 3 měsíce sazba 2 %, na 6 měsíců 2,5 % a ročního vkladu 3 %. Poplatek za předčasný výběr 1 % z vypovězené částky, min. 50 Kč.
Raiffeisenbank 3 %
2 % 
10 000 Kč dKonto Garant na rok platí sazba 3 %, na 2 nebo 3 roky 2 %, 1 výběr do výše 20 % aktuálního zůstatku je bez sankčního poplatku, jinak je poplatek 2 % za předčasně vybírané částky, minimálně 1 000 Kč.
Sberbank 3,44 %  3,55 % 30 000 Kč U vkladů na půl roku je sazba 3,44, u vkladů na rok je sazba 3,55 %, s vklady na delší období se sazba snižuje. 
Trinity Bank 1,8 + bonus bez omezení Do výše vkladu 100 tisíc korun, je sazba 1,8 %, bonus 0,15 % při době vázanosti vkladu na 6 měsíců, při delší době vázanosti + 0,25 a 0,40 %.
UniCredit Bank 2,5 %
3 %
bez omezení částky Na půl roku je sazba 2,5 %, na 1 rok 3 %, poplatky za předčasný výběr jsou 50 % z poměrné části úroku - po uplynutí minimálně poloviny ze sjednané doby trvání termínovaného vkladu, za dřívější výběr zaplatíte 100 % z poměrné části úroku.

Zdroj: Finparada.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy