Jedete na dovolenou? Vyřiďte si poštu, není to drahé

Petr Kučera Petr Kučera
29. 6. 2010 9:30
Při delší nepřítomnosti zvažte přeposílání pošty nebo prodloužení odběrní lhůty
Česká pošta. Ilustrační foto.
Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nechcete během dovolené přijít o důležitý dopis, nebo přeplněnou schránkou lákat zloděje? Česká pošta nabízí dvě služby, které se mohou vyplatit právě při delší nepřítomnosti. Obě jsou cenově přijatelné, zdaleka je však nelze využít ve všech případech.

Za sto korun měsíčně si můžete nechat přeposlat poštu na jakoukoliv jinou adresu v České republice. Službu s názvem "dosílka" lze využít pro všechny zásilky s výjimkou těch, u nichž odesílat uvedl poznámku Nedosílat. Výjimkou jsou také některé balíky (služba Zásilkový balík).

"Stačí, když se před dovolenou stavíte na jakékoliv pobočce pošty, kde vyplníte žádost o změnu místa dodání (dosílka)," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Dosílka se bohužel dá využít pouze v případě, že se budete nacházet na území České republiky. "Pokud pojedete do zahraničí a nemáte například žádného spřízněného souseda, který by vám zásilky přebíral, máte možnost požádat na poště o prodloužení odběrní lhůty. To může trvat až jeden měsíc," doporučuje Selicharová.

Prodloužení odběrní lhůty je zdarma. Požádat o tuto službu lze telefonicky či osobně na vaší poště, případně také prostřednictvím elektronické podatelny na webu České pošty (žádost o prodloužení úložní doby pro vyzvednutí došlých zásilek). Žádost může podat i vámi zmocněná osoba.

Zmíněné prodloužení však nelze využít u zásilek, u nichž odesílatel uvedl "uložit jen 3 dny" nebo "uložit jen 10 dní", "neukládat" nebo "neprodlužovat odběrní lhůtu". Službu nejde využít ani u poštovních poukázek a části balíků (Obchodní a Zásilkové balíky).

Pokud tedy chcete mít stoprocentní jistotu, že nepřijdete o důležitý dopis třeba z úřadu, nezbývá než být ještě aktivnější. "Především platí, že pokud čekáte nějakou takovou písemnost, můžete vaši nepřítomnost nebo jinou doručovací adresu nahlásit přímo na úřadě," říká právník Martin Dvořák.

Pomoci by vám mohla i loňská změna zákona - podle ní nejsou nevyzvednuté dopisy od soudu posílány zpět odesílateli, ale vhazovány do schránky.

"Každopádně by lidé neměli po návratu z dovolené ignorovat ani prošlá oznámení o uložených zásilkách. Nenajdou-li tyto zásilky rovnou ve své schránce, měli by si odesílatele zjistit na poště a ve vlastním zájmu se s obsahem písemnosti seznámit dodatečně," dodává Dvořák.

Nejpohodlnějším řešením je podle něj aktivace datové schránky, která lidem ušetří většinu cest na poštu i do budoucna.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Revoluce v doručování: Nepřebíráte poštu? Vaše smůla!
Pozor na dopisy z bank. Jsou doručené, i když nepřijdou
Téměř polovinu datových schránek zatím nikdo nevybírá
 

Právě se děje

Další zprávy