Jedete do ciziny? Podívejte se, kde je levný benzin

Petr Kučera Petr Kučera, pek
29. 7. 2009 13:05
GRAFIKA: Aktuální ceny pohonných hmot v evropských zemích
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Ceny benzinu v České republice se pohybují kolem evropského průměru, nafta je mírně nad průměrem. Vyplývá to z nejnovějších údajů německých webových stránek clever-tanken.de a švýcarského klubu TCS. Statistika zahrnuje ceny na hlavních silničních tazích.

Levněji než v Česku lze pohonné hmoty nakoupit například v Polsku, ale také v Rakousku či Chorvatsku. Dražší jsou naopak Německo či Slovensko. Dlouhodobě nejnižší ceny si však drží Rusko, kde litr benzinu přijde na něco málo přes 12 korun.

Jedete-li poblíž hranic s Lucemburskem, vyplatí se tam zajet - ceny jsou výrazně nižší než v sousedním Německu, Francii či Belgii. Ze západoevropských zemí je zajímavý i výrazný cenový rozdíl mezi dražším Portugalskem a levnějším Španělskem.

Průměrně nejdražší benzin i naftu v Evropě prodávají v Norsku (benzin stojí 34,68 Kč/l). Nizozemsko je rekordmanem i co do cenového rozdílu mezi benzinem a naftou - činí více než devět korun.

Ceny jsou přepočteny kurzem 25,50 korun za jedno euro.

Slovinská novinka: Od 1. července 2009 platí sedmidenní viněta
Slovinská novinka: Od 1. července 2009 platí sedmidenní viněta | Foto: DARS
Čtěte také:
Desetina benzinek šidí zákazníky, ČOI ale tají hříšníky
 Chcete směnit peníze co nejvýhodněji? Víme, kam zajít
K moři o trochu levněji, Slovinsko mění dálniční známky
 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy