Jak zhodnotit peníze? Výhodných investic ubývá, čeští milionáři nejvíc věří půdě

Milan Mikulka Milan Mikulka
1. 6. 2016 7:08
Kvůli takzvaným levným penězům ubývá možností, jak výhodně investovat. Myslí si to čeští a slovenští dolaroví milionáři, které vyzpovídala J&T Banka. Pokud odhlédneme od vlastních firem, tak jejich nejčastější investicí jsou nemovitosti, nejvíce si slibují od zemědělské půdy. Riziko ztráty na akciovém trhu roste.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Možností skutečně výhodných investic ubývá kvůli takzvaným levným penězům. Na jedné straně dramaticky zdražuje zemědělská půda, na druhé straně se zvyšuje riziko ztráty na akciovém trhu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi více než dvěma stovkami českých a slovenských movitých lidí, kteří mají na svých účtech alespoň jeden milion dolarů.

Nedostatek investic tak vede milionáře, kteří jsou z převážné většiny podnikatelé, investovat do své firmy. Někdy i sami přiznávají, že investice jsou vyšší, než by musely, protože neví, kam jinam prostředky vložit.

Pokud se odhlédne od vlastních firem, tak nejčastější investicí jsou nemovitosti, zejména k bydlení. Ty tvoří čtvrtinu portfolia.

Zhruba po pětině tvoří akcie firem a také dluhopisy. Šestnáct procent prostředků mají dolaroví milionáři na vkladech v bankách, zhruba desetinu ve fondech, drahých kovech nebo i umění.

Milionáři se v průzkumu považují za konzervativní investory, protože dávají své peníze hlavně do toho, čemu rozumí nebo k čemu mají vztah. Kupují tak čím dál častěji umění, víno, ale i nemovitosti v oblastech, které pro milionáře představovaly "srdeční záležitost".

Velký rozdíl je, v čem mají dolaroví milionáři nainvestováno a od čeho očekávají největší zhodnocení. To má přinést podle 40 procent dotázaných zemědělská půda, která ale zároveň zdražuje. Následují stavební pozemky, nákupy firem a start-upy.

V minulých letech byly mezi milionáři oblíbené americké akcie. Důvod je jasný - tamní centrální banka FED “tiskne” každý měsíc miliardy dolarů, které se snaží přes finanční instituce napumpovat do ekonomiky. Část těchto peněz končí na burzách a ceny akcií vesměs rostou. Nyní se čeká, až FED svou akci “kvantitativního uvolňování” ukončí.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Klesání cen není nepřítel, se kterým bychom měli bojovat, problém je naopak boj Evropské centrální banky s ním, říká analytik František Bostl. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy