Jak zhodnotit peníze? Výhodných investic ubývá, čeští milionáři nejvíc věří půdě

Milan Mikulka Milan Mikulka
1. 6. 2016 7:08
Kvůli takzvaným levným penězům ubývá možností, jak výhodně investovat. Myslí si to čeští a slovenští dolaroví milionáři, které vyzpovídala J&T Banka. Pokud odhlédneme od vlastních firem, tak jejich nejčastější investicí jsou nemovitosti, nejvíce si slibují od zemědělské půdy. Riziko ztráty na akciovém trhu roste.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Možností skutečně výhodných investic ubývá kvůli takzvaným levným penězům. Na jedné straně dramaticky zdražuje zemědělská půda, na druhé straně se zvyšuje riziko ztráty na akciovém trhu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi více než dvěma stovkami českých a slovenských movitých lidí, kteří mají na svých účtech alespoň jeden milion dolarů.

Nedostatek investic tak vede milionáře, kteří jsou z převážné většiny podnikatelé, investovat do své firmy. Někdy i sami přiznávají, že investice jsou vyšší, než by musely, protože neví, kam jinam prostředky vložit.

Pokud se odhlédne od vlastních firem, tak nejčastější investicí jsou nemovitosti, zejména k bydlení. Ty tvoří čtvrtinu portfolia.

Zhruba po pětině tvoří akcie firem a také dluhopisy. Šestnáct procent prostředků mají dolaroví milionáři na vkladech v bankách, zhruba desetinu ve fondech, drahých kovech nebo i umění.

Milionáři se v průzkumu považují za konzervativní investory, protože dávají své peníze hlavně do toho, čemu rozumí nebo k čemu mají vztah. Kupují tak čím dál častěji umění, víno, ale i nemovitosti v oblastech, které pro milionáře představovaly "srdeční záležitost".

Velký rozdíl je, v čem mají dolaroví milionáři nainvestováno a od čeho očekávají největší zhodnocení. To má přinést podle 40 procent dotázaných zemědělská půda, která ale zároveň zdražuje. Následují stavební pozemky, nákupy firem a start-upy.

V minulých letech byly mezi milionáři oblíbené americké akcie. Důvod je jasný - tamní centrální banka FED “tiskne” každý měsíc miliardy dolarů, které se snaží přes finanční instituce napumpovat do ekonomiky. Část těchto peněz končí na burzách a ceny akcií vesměs rostou. Nyní se čeká, až FED svou akci “kvantitativního uvolňování” ukončí.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Klesání cen není nepřítel, se kterým bychom měli bojovat, problém je naopak boj Evropské centrální banky s ním, říká analytik František Bostl. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 11 minutami

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, tvrdí věřitelský výbor

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, již provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. "Jakýkoliv jiný zájemce by ale musel zaplatit plnou cenu, tam by se dostavba nezohledňovala," řekl Pavel.

Další zprávy