Jak zhodnotit peníze? Výhodných investic ubývá, čeští milionáři nejvíc věří půdě

Milan Mikulka Milan Mikulka
1. 6. 2016 7:08
Kvůli takzvaným levným penězům ubývá možností, jak výhodně investovat. Myslí si to čeští a slovenští dolaroví milionáři, které vyzpovídala J&T Banka. Pokud odhlédneme od vlastních firem, tak jejich nejčastější investicí jsou nemovitosti, nejvíce si slibují od zemědělské půdy. Riziko ztráty na akciovém trhu roste.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Možností skutečně výhodných investic ubývá kvůli takzvaným levným penězům. Na jedné straně dramaticky zdražuje zemědělská půda, na druhé straně se zvyšuje riziko ztráty na akciovém trhu. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi více než dvěma stovkami českých a slovenských movitých lidí, kteří mají na svých účtech alespoň jeden milion dolarů.

Nedostatek investic tak vede milionáře, kteří jsou z převážné většiny podnikatelé, investovat do své firmy. Někdy i sami přiznávají, že investice jsou vyšší, než by musely, protože neví, kam jinam prostředky vložit.

Pokud se odhlédne od vlastních firem, tak nejčastější investicí jsou nemovitosti, zejména k bydlení. Ty tvoří čtvrtinu portfolia.

Zhruba po pětině tvoří akcie firem a také dluhopisy. Šestnáct procent prostředků mají dolaroví milionáři na vkladech v bankách, zhruba desetinu ve fondech, drahých kovech nebo i umění.

Milionáři se v průzkumu považují za konzervativní investory, protože dávají své peníze hlavně do toho, čemu rozumí nebo k čemu mají vztah. Kupují tak čím dál častěji umění, víno, ale i nemovitosti v oblastech, které pro milionáře představovaly "srdeční záležitost".

Velký rozdíl je, v čem mají dolaroví milionáři nainvestováno a od čeho očekávají největší zhodnocení. To má přinést podle 40 procent dotázaných zemědělská půda, která ale zároveň zdražuje. Následují stavební pozemky, nákupy firem a start-upy.

V minulých letech byly mezi milionáři oblíbené americké akcie. Důvod je jasný - tamní centrální banka FED “tiskne” každý měsíc miliardy dolarů, které se snaží přes finanční instituce napumpovat do ekonomiky. Část těchto peněz končí na burzách a ceny akcií vesměs rostou. Nyní se čeká, až FED svou akci “kvantitativního uvolňování” ukončí.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

Klesání cen není nepřítel, se kterým bychom měli bojovat, problém je naopak boj Evropské centrální banky s ním, říká analytik František Bostl. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy