Čeští milionáři zvažují stěhování ze země. Vadí jim slabá Evropa i migrační krize

Milan Mikulka Milan Mikulka
31. 5. 2016 10:08
Vyplývá to z každoročního průzkumu J&T Banky mezi českými a slovenskými dolarovými milionáři. Většina dotazovaných kvůli možným důsledkům krize EU, jako je například rozpad Unie, hrozba terorismu či vzestup politického extremismu, zvažuje odchod z Evropy.
Nejčastěji by dolaroví milionáři z Česka mířili za oceán.
Nejčastěji by dolaroví milionáři z Česka mířili za oceán. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští a slovenští milionáři čím dál častěji přemýšlejí nad tím, že by se museli ze země odstěhovat. Důvodem by přitom nebyly například vyšší daně, ale zejména zhoršení podmínek k životu v Evropě. Jako hrozbu vnímají migrační krizi nebo rozpad Evropské unie. Vyplývá to z každoročního průzkumu J&T Banky mezi dvěma stovkami českých a slovenských dolarových milionářů.

Pohled milionářů na Evropskou unii je rozpolcený. Na jedné straně jsou si vědomi ekonomické užitečnosti EU včetně výhod, které to přináší pro jejich firmy, jako je například lepší vývoz nebo možnost čerpat dotace.

“Na druhé straně shodně označili EU za slabou a nemocnou. Důsledkem této slabosti je pak, dle jejich názoru, neschopnost EU čelit migrační krizi a hrozba dominového efektu odchodů z EU, kterou rozpoutá Brexit,” uvádějí autoři průzkumu.

Většina dotazovaných tak kvůli možným důsledkům krize EU, jako je například rozpad Unie, hrozba terorismu či vzestup politického extremismu, zvažuje odchod z Evropy.

Nejčastější uváděnou destinací "plánu B" přitom byly Spojené státy, které vybrala necelá pětina dotázaných českých milionářů. Stejná část českých milionářů uváděla, že by se odstěhovala do Švýcarska. Následovala Austrálie, Rakousko, Nový Zéland a Kanada.

Čeští milionáři se v tomto ohledu liší od těch slovenských. U Čechů je zřetelná častější volba zaoceánských států mimo Evropu, slovenští milionář jako alternativní zemi nejčastěji uváděli své sousední země - Rakousko a Česko.

Rozdílný výběr je patrný i mezi českými movitými lidmi a běžnou populací. Nejčastější odpovědí mezi více než tisícovkou lidí bylo Švýcarsko, následovala Velká Británie. Zatímco ji volil každý desátý z běžné populace, v případě milionářů to byla jen tři procenta.

Zatímco pro většinu respondentů je stěhování do jiné země stále úvaha v teoretické rovině, někteří už začali podnikat kroky k případnému odchodu. Jde hlavně o nákup nemovitostí.

“Skutečně zvažujeme, že bychom odešli do USA. Cítím to jako povinnost vůči dětem. Ráda bych se mýlila, ale myslím, že Evropa má svůj vrchol za sebou. To, co přijde, bude další oslabení a nárůst neomarxismu,” odpověděla jedna z milionářek.

“Občas se mi zdá takový apokalyptický sen o tom, že už se protrhly všechny hráze a do Evropy se řítí uprchlíci ze všech stran jako lavina... Nevím, jestli se to stane, ale začal jsem dělat praktické přípravy na odchod (do USA): nakoupil jsem zlato a koupili jsme nemovitost na Floridě,” uvedl jeden z dotazovaných milionářů.

Nikdy o sobě nepochybuju tak, aby to ovlivnilo moje činy, dá se to naučit, říká investor a byznysmen Petr Borkovec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy