Kde žije nejvíce boháčů? Žebříček měst podle dolarových miliardářů má novou jedničku

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 2. 2016 19:13
Čínská společnost Hurun porovnala čisté jmění celkem 2188 dolarových miliardářů ze 68 zemí světa. Poprvé vyhrál Peking.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking/New York - Peking vůbec poprvé převzal od New Yorku vedení v žebříčku měst podle počtu dolarových miliardářů. V čínské metropoli jich nyní žije rovná stovka, zatímco v New Yorku "pouze" 95. Vyplývá to ze žebříčku čínské společnosti Hurun. Třetí se umístila Moskva, čtvrtý Hongkong a pátá Šanghaj, která je čínským centrem obchodu.

V Pekingu od minulého roku přibylo hned 32 nových miliardářů, zatímco v New Yorku pouze čtyři. V Moskvě a Hongkongu jich naopak shodně sedm ubylo.

Země Počet dolarových miliardářů
1. Peking (Čína) 100
2. New York (USA) 95
3. Moskva (Rusko) 66
4. Hongkong (Čína) 64
5. Šanghaj (Čína) 50
5. Londýn (Velká Británie) 50
7. Šen-čen (Čína) 46
7. Bombaj (Indie) 45
9. Chang-čou (Čína) 32
10. Paříž (Francie) 30
Kontinent Počet dolarových miliardářů
1. Asie 1022
2. Severní Amerika 584
3. Evropa 441
4. Jižní Amerika 82
5. Oceánie 31
6. Afrika 29

Zdroj: Hurun Research Institute 2016

Čína překonala USA v počtu miliardářů také z celkového hlediska - a to i přesto, že první desítce těch nejmajetnějších stále převládají Američané. Má jich dohromady 568, zatímco Spojené státy "jen" 535. Pro srovnání - v celé Evropské unii žije 344 miliardářů.

Čínští miliardáři drží čisté jmění ve výši 1,4 bilionu dolarů, což je srovnatelné s hrubým domácím produktem (HDP) Austrálie.

Ředitel společnosti Hurun Rupert Hoogewerf poznamenal, že boháčů v Číně přibývá i navzdory zpomalení ekonomického růstu a současné nestabilitě na akciových trzích. Důvodem zbohatnutí by tak podle něj mohlo být nedávné uvolnění primárních emisí akcií čínskými regulátory po několikaletém omezování, napsala agentura AP.

I přes zpomalení globální ekonomiky, zpevnění dolaru a pád cen ropy počet miliardářů v celém světě roste. V současnosti jich je rekordních 2188, o celou polovinu více než v roce 2013. Jejich průměrný věk dosahuje 64 let a celkové jmění činí 7,3 bilionu dolarů, což je téměř polovina HDP Spojených států.

Celkem 729 miliardářů zaznamenalo ve svém jmění od loňského roku propad. Například ti ruští přišli kvůli slabému rublu a levným energiím o 130 miliard dolarů.

Na špičce žebříčku nejbohatších lidí podle společnosti Hurun se drží Bill Gates s čistým jměním 80 miliard dolarů, druhé místo patří investorovi Warrenu Buffettovi s 68 miliardami dolarů. Na třetím místě je Španěl Amancio Ortega, který vlastní o čtyři miliardy dolarů méně než Buffett. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se umístil na šesté příčce (47 miliard dolarů) a první desítku s 37 miliardami dolarů uzavřel Michael Bloomberg.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy