Inflaci porazí málokdo. V jakých oborech se bude letos přidávat a kdo má naopak smůlu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 1. 2022 8:10
Jak to vypadá na trhu práce v jednotlivých oborech a kde se bude letos nejvíc přidávat, zjišťoval mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, o jaké zaměstnance firmy stojí a proč musí některé pracovní pozice naopak obsadit roboty.
Foto: Jiří Koťátko

Výroba, strojírenství

Výborní podniky se stále potýkají s nedostatkem komodit, zejména automobilový průmysl kvůli těmto komplikacím nedokáže přesně plánovat své aktivity. V případě pesimistického scénáře to může vést k zastavení produkce samotných automobilek a k vysokým finančním ztrátám. V krajních případech společnosti řeší situaci omezením počtu agenturních zaměstnanců, popřípadě převedením kmenových zaměstnanců na překážky.

Některé obory zaznamenaly růst, například vývojová centra nebo obalový průmysl. Zájem zaměstnavatelů o uchazeče do těchto oborů je vysoký. Mnoho společností na kvalifikované pozice poptává kandidáty také v zahraničí, převážně v zemích Evropské unie, a to kvůli jednodušší administrativě spojené s přijetím zaměstnance.

Vysoce poptávaní jsou uchazeči do vývoje a automatizace - PLC programátor, PLC test inženýr, technik automatizace. Mezi nejžádanější profily patří kombinace znalosti IT a inženýringu jako například SW nebo elektro inženýr. Na těchto pozicích je také největší pravděpodobnost získání atraktivnější mzdy, bude to ale spíše na individuální bázi, podle aktuální situace firmy.

Specialisté na klíčových postech, kteří jsou osloveni napřímo, jsou ochotni si vyslechnout nabídku, ale požadují oproti svému současnému zaměstnání navýšení mzdy až o 20 procent. Zajímají je také nefinanční benefity, jako je flexibilní pracovní doba či home office.

Současná průměrná hrubá mzda min / max v korunách

  • PLC programátor: 45 000 / 85 000
  • Inženýr kvality: 50 000 / 80 000
  • Projektový inženýr: 50 000 / 75 000
 

Právě se děje

Další zprávy