Praha - Zásadní změnu pravidel pro provádění exekucí dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus. Novela exekučního řádu má zajistit, aby se už neopakovaly excesy exekutorů, kdy například zabaví majetek, který dlužníkovi vůbec nepatří.
Hlavním přínosem novely je zavedení pojmu přiměřenost exekuce. V praxi to znamená například to, že exekutor už nebude moci kvůli několika tisícovému dluhu zabavit například nemovitost nebo by kvůli vymáhané stokoruně neměl obstavit celý bankovní účet. Majetek bude možné zajistit jen v rozsahu vymáhané částky.
V první řadě by se však exekutoři měli snažit získat od dlužníka peníze, pomocí takzvaného přikázání pohledávky. Až v druhé řadě přijde srážka ze mzdy, a teprve poté bude moci exekutor sáhnout na majetek dlužníka.
Zákon začne být účinný od druhého kalendářního měsíce po vyhlášení, tedy pravděpodobně od října nebo od listopadu.
"Jde o důležitou novelu, která posiluje jak práva věřitelů, tak dlužníků. Pokud exekutor získá peníze, musí je během několika dnů předat věřitelovi. Naopak pokud dlužník složí dlužnou částku a náklady exekuce, je jeho majetek ihned odblokován," popsal novinky bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který změnu prosazoval.
Čtěte také: Éra mocných exekutorů skončila. Pohlídají je soudy Šéf exekutorů byl odvolán a brání se: Je to nezákonné Kvůli dluhu 35 haléřů obstaven majetek za 40 milionů |
O zahájení exekuce by měl podle novely nadále rozhodovat soud, návrh na zahájení řízení by se ale měl nově podávat soudnímu exekutorovi. Ten se teprve se všemi náležitostmi obrátí na exekuční soud, který svým usnesením rozhodne. Exekutor bude také vyřizovat pouze takové věci, v nichž mezi účastníky panuje shoda. V opačném případě předloží věc k rozhodnutí soudu.
Rychlé napravení omylů
Kromě přiměřenosti exekuce přináší novela možnost vyškrtnutí věci ze soupisu. To znamená, že pokud exekutor zapsal věc, která patří někomu jinému, může soudní exekutor rozhodnout o vyškrtnutí této věci. "V současnosti musí tento člověk podat žalobu, soudní řízení pak probíhalo dny nebo týdny. Nově bude moci exekutor věc vyškrtnout," dodal Pospíšil.
Další změnou je stanovení lhůty třiceti dnů, v níž bude exekutor povinen vyplatit oprávněnému vymoženou částku.
Podle ministerstva spravedlnosti je novela nezbytná vzhledem k neutěšenému stavu exekuční agendy, kdy soudy musí vykonávat obecnou administrativu, místo aby měly čas se věnovat věcem, kde je mezi účastníky řízení spor nebo které jsou věcně obtížné.
Novela také zpřísňuje případný postih exekutorů.
Čtěte také: Vysoké úroky u Providentu? Jsou i horší rizika Duši za úvěr. Lotyšská krize už místy připomíná peklo Zjednodušme výpočet úroků z prodlení, navrhuje vláda |