Éra mocných exekutorů skončila. Pohlídají je soudy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2009 15:40
Prezident podepsal novelu exekučního řádu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Exekutorská komora definitivně přišla o část své moci. Díky novele exekučního řádu, kterou dnes podepsal prezident, ji nyní bude hlídat ministerstvo spravedlnosti.

Práci samotných exekutorů nebude rovněž kontrolovat komora, ale předsedové okresních soudů. Potrestat exekutora bude moci Nejvyšší správní soud.

Pokud komora nebude plnit, co ji nařizuje zákon, ministerstvo ji bude moci udělit pokutu v řádu milionů korun.

Politici se shodli

Schvalování normy včetně podpisu hlavy státu šlo velmi rychle, politici se shodli napříč spektrem stran.

Novela reaguje na skutečnost, že stát delegoval na exekutory velké pravomoci, ale nemá nástroje, jak je vymáhat. Změny odstartoval skandál se spuštěním internetového registru exekucí.

To komora exekutorů odkládala osm let. Poté správu registru přidělila firmě, jejíhož majitele dlouho tajila. Vyšlo najevo, že sám působí v oblasti vymáhání pohledávek. Na problémy jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Exekutoři se státu vymkli z rukou

Ministerstvo mohlo jednání komory jen přihlížet. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přiznal, že je proti jednání exekutorů v současné situaci bezmocný. "Mohu jen říct, že se snažím, ale nemám nástroje, jak komoru k něčemu donutit." Schválený zákon by to měl změnit.

Ve sněmovně leží ještě další novela, která se týká exekucí - takzvaná střední novela exekučního řádu. Měla by posílit práva dlužníků.

Minulostí by se tak měly stát případy, kdy exekutor prodá věc, která dlužníkovi vůbec nepatřila, nebo kvůli dluhu ve výši pár tisíc korun prodá nemovitost v hodnotě několikanásobně vyšší.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Matěj vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Reprezentační útočník Matěj Vydra bude působit v Burnley i v příští sezoně. Aktuálně sedmnáctý tým tabulky Premier League oznámil, že uplatnil opci na prodloužení smlouvy. 

Další zprávy