Obyvatelé Evropské unie už mohou nakupovat české nemovitosti bez omezení. Pět let po vstupu do Evropské unie totiž skončilo přechodné období určené devizovým zákonem.
Zatímco domy, byty i další druhy nemovitostí mohou občané EU od začátku května nabývat bez omezení, výjimkou zůstávají zemědělské a lesní pozemky. Tu lze nabývat pouze s průkazem o povolení k trvalému pobytu pro občana Evropské unie a jen v případě, je-li v tuzemsku evidován jako zemědělský podnikatel a má povolení k trvalému pobytu alespoň tři roky.
Zmíněná výjimka pro zemědělské a lesní pozemky bude platit až do začátku května 2011, ve výjimečném případě až do roku 2014. Delší období může Česko využít jen tehdy, „bude-li dostatečně prokázáno, že po uplynutí přechodného období nastanou vážná narušení nebo hrozba vážných narušení trhu se zemědělskou půdou v České republice".
Čtěte také: Zápis do katastru zrychlil. Braňte se, když trvá déle Riziko krachu realitek je vyšší, lidé musí být opatrní |
Uvolněním podmínek se však situace na českém trhu příliš nezmění. Fronty zájemců se před realitními kancelářemi pravděpodobně tvořit nebudou.
Cizinci, kteří si chtěli v České republice koupit nemovitost pro bydlení nebo k rekreaci (tedy s výjimkou nemovitostí sloužících výhradně k podnikání, a zmíněnou zemědělskou a lesní půdou) si ji už koupili. Buď si za tímto účelem obstarali potřebné povolení k pobytu nebo použili prostředníky, kteří podmínky nabytí splňovali. Existují také případy, kdy nákupy uskutečnila právnická osoba založená právě pro tyto účely - například společnost s ručením omezeným se sídlem v ČR, na kterou se omezení nevztahovalo a k jejímu založení stačí základní vklad 200 000 korun.
Také realitní kanceláře zatím potvrzují, že zahraniční poptávka po českých nemovitostech se v souvislosti se změnou podmínek nabývání nijak zásadně nezměnila. Zájem naopak spíše klesá. První důvodem je finanční krize a z ní vyplývající nízká koupěschopnost zahraničních investorů. Zároveň jsou ceny českých nemovitostí v porovnání se zahraničím už relativně vysoké, zvláště když nyní došlo v cizině k výrazné korekci cen. Téměř se vytratil zájem klientů z Velké Británie, Německa a Nizozemí, kteří v minulosti tvořili významné procento kupujících. Průběžný zájem mají podle realitních kanceláří hlavně kupující ze Slovenska, Ruska a Vietnamu.