Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.

Inteligentní svícení i větrání

Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou.
Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou. | Foto: Shutterstock

V domácnosti lze využít mimo jiné i chytré vypínače. Ty fungují na podobném systému jako dálkové ovladače. Lze je načasovat na vypínání, vypínat s nimi světlo na dálku, tlumit ho nebo je rozšířit o pohybový senzor a měřit s nimi spotřebu.

O ovládání připojených světel na dálku pomocí internetu se stará takzvaný můstek, který bývá připojen k wi-fi. Chytré vypínače obvykle napájí 3V baterie umístěná pod krytem. Podle frekvence používání vydrží i několik let. Přes mobilní aplikaci je možné například propojení s termostatem.

Chytré zásuvky pak umožňují vypnutí či zapnutí zapojeného zařízení na dálku. Přes aplikaci je možné sledovat zapojené spotřebiče i výdaje za elektřinu. Fungují opět skrze wi-fi připojení nebo přes Bluetooth, který ale dosáhne do vzdálenosti jen několika málo metrů. Pokročilejší verze využívají mobilní sítě GSM.

  • Do systému chytré domácnosti lze začlenit třeba i meteostanici. Inteligentní verze na rozdíl od té běžné dokáže komunikovat s mobilem či tabletem, sledovat dokáže například rychlost a směr větru, ale i koncentraci CO2 v místnosti. Umí také řídit větrací a stínicí systém v domácnosti.
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy