Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Foto: ČSÚ

Kolik ušetří chytrá domácnost

  • Pokud se na data českých statistiků podíváme podrobněji, vyplývá z nich, že internet věcí nejvíce používají k ovládání energií bezdětné domácnosti osob do 40 let (5,9 procenta) a dále pak domácnosti s dětmi do 15 let (pět procent) - tyto domácnosti také inteligentní technologie nejvíce využívají k zajištění bezpečnosti a u domácích spotřebičů.

Statistiky zároveň ukazují, že internet věcí nejvíce používají lidé s nejvyššími příjmy. O tolik pozadu v tomto není ale ani "střední třída".

Prakticky všechna chytrá zařízení přitom dokážou ušetřit na spotřebě domácnosti a dostat její výdaje pod kontrolu. Podle propočtů dodavatele energií E.ON může jít o tisíce korun ročně.

  • Průměrný tuzemský byt ročně spotřebuje přibližně 8333 kilowatthodin tepla. Pokud majitelé nastaví v systému vypnutí topení, zatímco jsou v zaměstnání, mohou za příznivých okolností (v domě s malou tepelnou setrvačností, například v dřevostavbě) ušetřit zhruba čtvrtinu energie. Při vytápění zemním plynem potom inteligentní domácnost ušetří přes 3000 korun ročně. Kotel začne opět vytápět, jakmile dá uživatel povel například přes mobilní telefon.
 

Právě se děje

Další zprávy