Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Internet věcí jako bezpečnostní riziko

Chytrá domácnost nabízí v neposlední řadě také propojení s bezpečnostním systémem domu. Ten umí sledovat jeho obyvatele přes kamery, jež jsou schopny rozpoznat členy domácnosti i domácí mazlíčky. Do prostor domácnosti je možné nahlížet na dálku přes mobilní telefon či tablet, lze spustit nahrávání nebo odesílat notifikace. Pomocí otisku prstu nebo mobilem lze v domě odemknout chytré zámky, a klíče tak nejsou potřeba.

  • Na druhou stranu samotný systém chytré domácnosti může mít značné bezpečnostní mezery. Kromě výhod totiž internet věcí přináší i rizika podobná jako u jiných zařízení připojených k internetu. Prudce tak roste počet kyberútoků na tato zařízení.

Podle expertů společnosti Eset někteří majitelé chytrých zařízení jejich zabezpečení podceňují. Čtvrtina například aplikaci pro ovládání stahuje rizikovým způsobem. A to přesto, že si 92 procent lidí uvědomuje, že tyto technologie lze zneužít - například ke špehování domácnosti, prodeji dat nebo odesílání spamu.

V minulosti se objevily případy, kdy výrobci tato data prodávali reklamním společnostem. Často se také bezpečnostní experti setkávají s tím, že tato zařízení těží pro útočníky kryptoměny nebo je zločinci zneužívají k dalším útokům.

Dvě třetiny majitelů chytrých zařízení řeší jejich bezpečnost a 70 procent si myslí, že zařízení bezpečná jsou. Největší důvěru v bezpečnost mají respondenti se základním vzděláním a nejmladší respondenti ve věku 15 až 24 let.

Paradoxně ale 56 procent majitelů neví, jaká data jejich zařízení shromažďuje, a 62 procent neví, jak se s jejich daty nakládá. Za základní bezpečnostní prvek uživatelé považují spíše heslo pro ovládání zařízení, vlastní si nastavuje 85 procent Čechů.

  • Základem péče o bezpečnost jsou podle odborníků z Esetu pravidelné aktualizace firmwaru či operačního systému zařízení. Doporučují nastavit aktualizace automaticky, pokud to je možné.

Toto pravidlo dodržuje 25 procent majitelů zařízení, další třetina pak aktualizuje pravidelně všechna svá zařízení. Desetina lidí ovšem ani neví, jak své zařízení aktualizovat.

 

Právě se děje

Další zprávy