Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 2. 2020 6:08
Na jedné straně lékaři, na té druhé zaměstnavatelé. Elektronická neschopenka, která jim má usnadnit práci, funguje už přes měsíc. O hladkém provozu ale zatím nemůže být řeč, shodují se praktici i personalisté, které on-line deník Aktuálně.cz oslovil, aby se podělili o svou zkušenost s novým systémem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Globus

"Od začátku fungování nového systému e-neschopenek registrujeme i my určité technické či obsahové nesrovnalosti, které v 95 procentech případů ukazují na nesprávné kroky ze strany lékařů a ve zbytku i na chyby e-portálu České správy sociálního zabezpečení," popisuje pro Aktuálně.cz tisková mluvčí Rita Gabrielová.

"Na začátku roku někteří lékaři vystavovali stále ještě papírové neschopenky, protože jim prý systém e-neschopenek nefungoval. Tak se stávalo, že v některých případech ČSSZ zadala do elektronického systému pouze konec pracovní neschopnosti, aniž by vyplnila i začátek.

Dále někteří lékaři vystavovali jednomu zaměstnanci dvě e-neschopenky ve stejný den, anebo s různými daty. Chyby se vyskytly i v příjemci e-neschopenky, která někdy odešla k minulému zaměstnavateli, protože zaměstnanec nebyl odhlášen z registru pojištěnců.

V Globusu pracujeme také s cizinci a zde nastávaly další komplikace s rodnými čísly - lékaři je do systému e-neschopenky zadali ze zdravotní kartičky, ale u ČSSZ jsou cizinci registrováni pod evidenčním číslem pojištěnce u ČSSZ a to je jiné. E-neschopenka tedy do Globusu vůbec nedorazila," dodává Gabrielová.

Zmiňuje přitom také chyby na e-portálu. "Například při vyhledávání v hromadném seznamu se zaměstnanec s e-neschopenkou vyskytuje, ale při hledání pod jeho rodným číslem u něj doklad o pracovní neschopnosti chybí. Také registrujeme problémy s odesíláním příloh, třeba pravděpodobný příjem zaměstnance vůbec nelze zaslat," dodává mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy