OSVČ - nižší daně, vyšší pojistné
V současnosti platí osoby samostatně výdělečně činné pojistné z poloviny svého hrubého příjmu. Zaměstnanci odvádějí pojistné ze 100 procent hrubého příjmu. Tím mají OSVČ výrazně nižší důchod. Ze simulací pro MPSV vyšlo, že pokud by člověk pracoval 35 let jako OSVČ a platil státem stanovené minimální pojistné zálohy, tak dosáhne na penzi jen ve výši 8400 korun.
Martin Potůček cituje ze své knížky České důchody: "Česká správa sociálního zabezpečení obdrží za každého zaměstnance 31,5 % jeho platu. V roce 2017 přesáhl průměrný plat 29 tisíc měsíčně. Zaměstnanec a jeho zaměstnavatel z něj povinně odvedli 29,2 %, to je kolem 8 500 korun. Pro OSVČ v hlavní činnosti byla v roce 2017 stanovena povinná minimální měsíční záloha 2 061 korun. Jejich průměrný příspěvek v posledních letech činil kolem 140 % tohoto základu, tedy 2 900. V průměru tedy živnostníci do důchodového systému vložili pouhou třetinu toho co zaměstnanci a zaměstnavatelé. Jejich důchody budou ovšem nakonec jen o něco nižší než důchody zaměstnanců, což je dáno způsobem jejich výpočtu, zvýhodňujícím nízkopříjmové účastníky."
- Podle Potůčka v sousedním Rakousku a Německu přispívají OSVČ do důchodových systémů nikoliv pouhou třetinu jako u nás, ale něco mezi 80 a 90 procenty příspěvků zaměstnanců a zaměstnavatelů.
"To je nesporně mnohem spravedlivější řešení. Toho se ovšem naši politici bez ohledu na jejich pravicovost či levicovost stále bojí jako čert kříže. Prostě si to nechtějí s živnostníky před volbami rozházet," míní profesor Potůček.
Jak upozorňuje Jiří Šatava, je současný důchodový systém solidární, takže funguje redistribuce peněz od zaměstnance k OSVČ. Další redistribuce, tentokrát od státu, přijde později, protože řada OSVČ je systémem považována za "chudé", a tak se dostanou ještě do systému sociálních dávek. Výhody nižšího pojistného tak podle ekonomů nedávají z dlouhodobého pohledu smysl, jsou nevýhodné pro všechny strany.
Proto se uvažuje o změnách i u této kategorie pojištěnců. Zatím velmi tiše se mluví právě o změně výpočtu pojištění u OSVČ, a to tak, že by se platba pojistného počítala z vyššího než jen 50procentního podílu z hrubého zisku. Na důchod by tak posílali více peněz. Protože ale má jejich práce svá specifika a nejsou s ní spojené výhody, ze kterých se těší zaměstnanci, přemýšlí se, kde jim naopak "ulevit" a vyšší pojistné kompenzovat. Padl například návrh snížit OSVČ daň z příjmu. Zatím ale jde jen o zákulisní debaty.