Oběti blahobytu: Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Foto: Shutterstock.com

Pozdější odchod do důchodu jako řešení chudoby žen

Nepříznivě tato situace dopadá zejména na domácnosti jednotlivců, což v případě osob starších 65 let jsou většinou ženy důchodkyně. I proto současná Komise pro spravedlivé důchody podle Roberta Jahody hledá způsoby, jak obecně nižší důchody žen přiblížit rychleji úrovni důchodů mužů.

"Jedním z důvodů tohoto stavu je i obecně nižší důchodový věk žen. Jeho rychlejší přizpůsobení důchodovému věku mužů by zpomalilo rostoucí chudobu žen důchodkyň," dodává Jahoda. 

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí dojde v roce 2020 ke snížení procenta seniorů ohrožených chudobou, což bude dáno výrazným zpomalením mezd v tomto roce a ještě stále relativně vyššímu zvýšení důchodů odrážejícímu vyšší mzdovou dynamiku předchozích let. 

  • Celkem je v zemi podle šetření Českého statistického úřadu 10 procent lidí, kteří se pohybují pod hranicí příjmové chudoby. Ještě hůře než senioři jsou na tom nezaměstnaní a samoživitelé. 

Ve srovnání s ostatními státy Evropy jsme na tom ale s "chudobou" nejlépe. Podle posledních údajů z Eurostatu chudobou nebo sociálním vyloučením bylo ohroženo 12,5 procenta obyvatel Česka, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU. Unijní průměr je 21,1 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy