Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Stále víc lidí odchází do předčasného důchodu
Roste počet předčasných důchodů. Každý rok o předčasný důchod požádá několik tisíc lidí, v současnosti se vyplácí více než 640 tisícům lidí.
Dřívější odchod do penze má jedno zásadní minus, a to je krácení peněz. Nejčastějšími důvody pro odchod do předčasné penze jsou únava z práce, ztráta zaměstnání těsně před důchodem nebo péče o nemocné příbuzné či snaha pomoci dětem s péčí o vnoučata.
U předčasného důchodu se krátí procentní výměra, která je jednou ze součástí výpočtu důchodu. Druhá - základní výměra - zůstává stejná jako u klasického důchodu. Předčasný důchod je nyní zhruba 12 tisíc korun. Po dovršení potřebného věku odchodu do klasického důchodu se ovšem už nezvýší. Pokud tedy senior stráví v důchodu 20 let, přijde za tu dobu i o stovky tisíc korun.