Další obří bonus pro všechny má teď ve Škodě Auto hořkou příchuť. Přichází doba úspor

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 5. 2020 6:03
Zaměstnanci druhého největšího zaměstnavatele v zemi dostali před pár dny ve výplatě za duben 80tisícový bonus. I přesto, že se kvůli koronaviru výroba na měsíc a půl zastavila a firma čelí obrovským propadům tržeb. "U nás se dohody dodržují," říká šéf odborů Kovo Jaroslav Povšík. Zároveň však dodává, že nyní přijdou na řadu i úsporná opatření.
Škoda Auto zavedla bezpečnostní opatření | Video: Škoda Auto

Variabilní bonus ve výši 80 tisíc korun hrubého ve mzdě za duben, ale i navýšení tarifní mzdy o 5,7 procenta vyjednaly odbory s vedením Škody Auto už březnu. Tedy těsně před koronavirovou krizí. 

A i když se výroba v automobilce kvůli pandemii zastavila už 18. března a odstávka trvala až do 27. dubna, na mzdách to zaměstnanci pocítili jen mírně. 

"Samozřejmě částku za měsíc duben narušuje skutečnost, že kvůli snaze zabránit šíření nemoci covid-19 se výroba ve Škodě Auto zastavila, a tak téměř celý duben byli zaměstnanci doma, a to na překážce s náhradou 75 procent průměrné mzdy, což je vysoce nad rámec zákona. Do průměrné mzdy se ale započítávají i bonusy a další složky mzdy, takže se částka blíží denní mzdě," uvádí časopis Škodovácký odborář.

S bonusem 80 tisíc k dubnové mzdě tak dostala řada z více než 30 tisíc zaměstnanců na účet přes 100 tisíc korun. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2019 ve společnosti 53 775 korun. 

"Před zhruba 12 lety jsme začínali s bonusem ve výši tří tisíc korun vypláceným dvakrát do roka. Nyní jsme na 80 tisících. Dotáhli jsme to daleko," pochvaluje si Jaroslav Povšík. Nicméně si uvědomuje, že pandemie do fungování firmy výrazně zasáhla. "U nás se ale dohody dodržují, to je skvělé," říká Povšík. Dodává ale, že nyní přijdou na řadu i úsporná opatření. 

Firma má podle něj šestistupňové úsporné řešení týkající se zaměstnanců, které nyní začne využívat. "Kvůli pandemii přistupujeme zatím k prvnímu stupni a tím je zastavení nových náborů," uvádí Povšík.

Jako další přicházejí v úvahu přesun lidí na jiné pracovní místo, rekvalifikace na jinou pracovní pozici a dále neprodloužení pracovních smluv na dobu určitou. Kdyby to nestačilo, následuje program předčasných odchodů do důchodu, a to dva roky před řádným termínem, ovšem s tím, že zaměstnanci dostanou od firmy "odstupné" až 30 mezd. Posledním řešením je propouštění, ale k tomu podle šéfa odborů nedojde. 

V současnosti jede výroba v závodě ve Vrchlabí na 50 procent, v Kvasinách na 60 procent a v Mladé Boleslavi na 85 až 90 procent. Výroba ovšem stále jede v pozměněném režimu a doprovází ji více než 80 hygienických opatření. 

Vysoké bonusy jsou běžné i v dalších českých automobilkách či podnicích navázaných na automobilový průmysl. "Máme několik druhů bonusů a většina z nich bude našim zaměstnancům vyplacena. Pouze jeden z nich, vázaný na plnění výrobního plánu, je přirozeně díky třítýdenní odstávce a aktuálnímu režimu dvou směn místo tří nyní v ohrožení," uvedl na otázku Aktuálně.cz Pavel Barvík z nošovického Hyundai. Mluvčí kolínské TPCA na dotaz Aktualne.cz, jak se současná krize podepíše na vyplácení bonusů, neodpověděl. 

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje zmíněné tři výrobní závody v Česku, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců, z toho v ČR skoro 34 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy