Další obří bonus pro všechny má teď ve Škodě Auto hořkou příchuť. Přichází doba úspor

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 5. 2020 6:03
Zaměstnanci druhého největšího zaměstnavatele v zemi dostali před pár dny ve výplatě za duben 80tisícový bonus. I přesto, že se kvůli koronaviru výroba na měsíc a půl zastavila a firma čelí obrovským propadům tržeb. "U nás se dohody dodržují," říká šéf odborů Kovo Jaroslav Povšík. Zároveň však dodává, že nyní přijdou na řadu i úsporná opatření.
Škoda Auto zavedla bezpečnostní opatření | Video: Škoda Auto

Variabilní bonus ve výši 80 tisíc korun hrubého ve mzdě za duben, ale i navýšení tarifní mzdy o 5,7 procenta vyjednaly odbory s vedením Škody Auto už březnu. Tedy těsně před koronavirovou krizí. 

A i když se výroba v automobilce kvůli pandemii zastavila už 18. března a odstávka trvala až do 27. dubna, na mzdách to zaměstnanci pocítili jen mírně. 

"Samozřejmě částku za měsíc duben narušuje skutečnost, že kvůli snaze zabránit šíření nemoci covid-19 se výroba ve Škodě Auto zastavila, a tak téměř celý duben byli zaměstnanci doma, a to na překážce s náhradou 75 procent průměrné mzdy, což je vysoce nad rámec zákona. Do průměrné mzdy se ale započítávají i bonusy a další složky mzdy, takže se částka blíží denní mzdě," uvádí časopis Škodovácký odborář.

S bonusem 80 tisíc k dubnové mzdě tak dostala řada z více než 30 tisíc zaměstnanců na účet přes 100 tisíc korun. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2019 ve společnosti 53 775 korun. 

"Před zhruba 12 lety jsme začínali s bonusem ve výši tří tisíc korun vypláceným dvakrát do roka. Nyní jsme na 80 tisících. Dotáhli jsme to daleko," pochvaluje si Jaroslav Povšík. Nicméně si uvědomuje, že pandemie do fungování firmy výrazně zasáhla. "U nás se ale dohody dodržují, to je skvělé," říká Povšík. Dodává ale, že nyní přijdou na řadu i úsporná opatření. 

Firma má podle něj šestistupňové úsporné řešení týkající se zaměstnanců, které nyní začne využívat. "Kvůli pandemii přistupujeme zatím k prvnímu stupni a tím je zastavení nových náborů," uvádí Povšík.

Jako další přicházejí v úvahu přesun lidí na jiné pracovní místo, rekvalifikace na jinou pracovní pozici a dále neprodloužení pracovních smluv na dobu určitou. Kdyby to nestačilo, následuje program předčasných odchodů do důchodu, a to dva roky před řádným termínem, ovšem s tím, že zaměstnanci dostanou od firmy "odstupné" až 30 mezd. Posledním řešením je propouštění, ale k tomu podle šéfa odborů nedojde. 

V současnosti jede výroba v závodě ve Vrchlabí na 50 procent, v Kvasinách na 60 procent a v Mladé Boleslavi na 85 až 90 procent. Výroba ovšem stále jede v pozměněném režimu a doprovází ji více než 80 hygienických opatření. 

Vysoké bonusy jsou běžné i v dalších českých automobilkách či podnicích navázaných na automobilový průmysl. "Máme několik druhů bonusů a většina z nich bude našim zaměstnancům vyplacena. Pouze jeden z nich, vázaný na plnění výrobního plánu, je přirozeně díky třítýdenní odstávce a aktuálnímu režimu dvou směn místo tří nyní v ohrožení," uvedl na otázku Aktuálně.cz Pavel Barvík z nošovického Hyundai. Mluvčí kolínské TPCA na dotaz Aktualne.cz, jak se současná krize podepíše na vyplácení bonusů, neodpověděl. 

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje zmíněné tři výrobní závody v Česku, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců, z toho v ČR skoro 34 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy