Praha - České domácnosti se po lednovém tříprocentním nárůstu cen plynu nemusí bát dalšího zdražení. Podle informací online deníku Aktuálně.cz totiž dodavatelé hodlají ve druhém čtvrtletí udržet ceny na stávající úrovni. Konkurenti pak nadále chtějí lákat na různé slevy oproti dominantním dodavatelům.
"Zatím nejsme ve fázi, že bychom kalkulovali nové ceny," říká mluvčí největšího tuzemského dodavatele plynu, firmy RWE, Martin Chalupský. Konkurenční Pražská plynárenská již nyní ví, že ceny nezvýší. Se stejnou jistotou hovoří o zachování cen pro druhý kvartál i společnost E.ON.
Udržet pětiprocentní odstup od dominantů hodlá i ve druhém čtvrtletí ČEZ Prodej, který si chce zachovat pozici největšího alternativního dodavatele plynu. Vývoj cen na trhu nenutí k zásadním změnám ani dvojku mezi alternativními dodavateli, Bohemia Energy.
RWE tíží dlouhodobá smlouva
Podle analytika kalkulátoru cen energií portálu TZB Info Jana Schindlera se situace na tuzemském trhu s plynem výhledově patrně nezmění. Dokud se společnosti RWE, která je přes klesající tržní podíl stále dominantním dodavatelem, nepodaří vyhrát arbitráž s ruským Gazpromem, bude kvůli dlouhodobé smlouvě stále nucena nabízet vyšší ceny plynu než ostatní dodavatelé. Konkurence, zejména alternativní dodavatelé, naopak nadále těží z možnosti nakupovat na spotovém trhu levněji a díky přetlaku nabídky bez většího rizika ztrát.
Také kvůli vývoji na světovém trhu by se ceny v následujícím období zřejmě neměly významně hýbat ani jedním směrem. Jejich nárůst by se však dal podle Schindlera očekávat například v případě, že by americký dolar výrazně posílil vůči koruně.
Ani dlouhodobější předpovědi nepočítají s výraznými změnami cen. V průběhu letošního i příštího roku se předpokládá spíše stagnace. Podle mínění analytika BH Securities Petra Hlinomaze dokonce v tomto horizontu může vlivem poklesu cen v Evropě dojít k mírnému zlevnění.
"Ceny plynu v Evropě v posledních měsících spíše klesají. Zároveň končí topná sezona a slábnoucí tuzemská ekonomika asi nevytváří takovou poptávku," dodává Hlinomaz.
Dodavatelé nezdražují také díky pokračujícímu boji o zákazníka. "Při zvýšení ceny je zákaznický kmen takového obchodníka bez ochrany před agresivnější nabídkou konkurence," připomíná konzultant společnosti ENA Zdeněk Kánský.
Počet odběrných míst se navíc nezvyšuje, spíše rok od roku klesá. Podle Schindlera je na jedné straně důvodem sestupné tendence odklon zákazníků od zemního plynu k jiným palivům, na druhé straně pak mizivá výstavba nových domů a bytů. Alternativní dodavatelé se tedy předhánějí v tom, kolik odběrných míst seberou dominantním dodavatelům. Přitom se nijak nepředhánějí ve snaze být nejlevnějšími, spíše se zaměřují na rozšiřování nabídek.
Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen elektřiny a plynu. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli. |
Podle údajů serveru srovnejenergie.cz se dodavatelé snaží zákazníky v poslední době nejčastěji zaujmout nabídkou fixace ceny na určité období. Tento typ tarifu je sice pro zákazníka výhodný v případě zdražení, jenže pokud k nárůstu cen nedojde, nelze od této smlouvy v průběhu sjednané doby odstoupit. Pokud ceny nerostou nebo dokonce klesají, je tedy fixace nevýhodná.
Ušetřit lze tisíce korun ročně
Pokud by ceny i po zbytek letošního roku zůstaly na úrovni prvního a druhého čtvrtletí, zaplatila by průměrná domácnost žijící v menším domě či bytě se spotřebou 15 MW a využívající sítě dominantního dodavatele RWE podle propočtů serveru srovnejenergie.cz 26 747 korun. Obyvatelé rodinných domů s roční spotřebou kolem 35 MW, kteří využívají plyn k vaření, topení i ohřevu vody, v distribuční síti RWE zaplatí 58 434 korun.
Z prověřených konkurentů bude na území RWE Energie nabízet nejlevnější plyn společnost Europe Easy Energy - podle modelového výpočtu srovnejenergie.cz za 19 040 korun ročně. Výše uvedeným rodinným domům pak nejlacinější plyn nabídne Global Energy - za 45 007 korun.
V regionu dominantního dodavatele E.ON Energie zaplatí obyvatelé menších domů a bytů podle modelového příkladu 22 817 korun ročně; domácnosti v rodinných domech s využitím plynu k vaření, topení i ohřevu vody pak 49 902 korun ročně.
Společnosti E.ON bude nejlevnější nabídkou na jeho distribučním největším konkurovat ČEZ Prodej s cenou 19 533 korun, respektive 43 248 korun.
Pražská plynárenská plánuje ve druhém kvartále zachovat ceny pro menší domy a byty na úrovni 22 307 korun ročně, pro výše uvedené rodinné domy 48 846 korun.
Také na distribučním území Pražské plynárenské bude podle odhadů serveru konkurovat dominantnímu dodavateli s nejnižší cenovou nabídkou Europe Easy Energy. Ta bude zákazníkům s roční spotřebou kolem 15 MW účtovat 19 040 korun. Rodinným domům pak 42 046 korun.