Deset nápadů, kterými chce NERV státu ušetřit. Užitečné i šílené, hodnotí je experti

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 13. 11. 2022 14:07
Národní ekonomická rada vlády (NERV) nabízí vládě Petra Fialy v době prohlubujícího se deficitu veřejných financí úsporná opatření. Je jich celá řada, některá jsou přitom značně nepopulární. Například zvýšení daně z příjmu fyzických osob se někteří experti nerozpakují označit za politickou sebevraždu. Projděte si navržená řešení, která by se v případě přijetí dotkla peněženek českých domácností.
Mateřství, matka a dítě, ilustrační foto
Mateřství, matka a dítě, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Což takhle změnit rodičovský příspěvek

Česko patří v Evropské unii k zemím s nejdelším rozsahem mateřské/rodičovské dovolené a také s nejdelším poskytováním rodičovského příspěvku. A to i v situaci dlouhodobě extrémně nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovních sil v téměř všech odvětvích ekonomiky.

  • Odborníci z NERV proto navrhují zkrátit dobu pobírání rodičovského příspěvku o rok včetně snížení celkové částky. Tím se podle nich sníží výdaje státu o pět až sedm miliard korun ročně.

"Vzhledem k situaci na trhu práce lze navíc očekávat pozitivní efekt na výběr daní a pojištění. Opatření by bylo vhodné doplnit snížením administrativní zátěže a požadavků pro poskytovatele služeb jeslí, dětských skupin a školek, aby zejména zaměstnavatelé mohli podpořit pracovní sílu touto službou," vysvětlují svůj záměr odborníci z NERV. 

Podle expertky na sociální dávky a pomoc státu Aleny Zieglerové z Institutu pro sociální inkluzi by se sice s úpravou rodičovské dovolené ušetřilo, na druhé straně by se ale muselo masivně investovat do rozšíření kapacit hlídání malých dětí, případně přijmout legislativu umožňující profesionální i sousedské hlídání. "A podpořit například obce, které by garantovaly kvalitu a dostupnost těchto služeb," upozorňuje Zieglerová, podle níž je to druhá strana mince podobné praxe v zahraničí. 

"Pokud tu minci v Česku neotočíme a vybereme si jen zkrácení rodičovské, pak se rodiče po jejím skončení místo návratu do práce přesunou mezi nezaměstnané, protože zkrátka nebudou mít kam děti umístit," upozorňuje Zieglerová.

Realita "velkorysé" rodičovské dovolené v Česku podle ní je, že rodiče, nejčastěji ženy, zůstávají doma, protože bojují o místa ve školkách, které jsou jejich dětem garantované až od tří let a často spíš jen teoreticky.

Rodičovský příspěvek, který v současnosti činí 300 tisíc korun, je na rodičovské dovolené nezávislý. Rodiny ho mohou vyčerpat do prvních narozenin dítěte, pokud nenarazí na strop měsíční částky vázaný na příjem bohatšího z rodičů, nebo si mohou čerpání prodloužit nad rámec rodičovské dovolené až do čtyř let věku dítěte. 

"Pracovat při péči o dítě mladší dvou let a zároveň pobírat rodičovský příspěvek mohou jen ti, kdo si mohou dovolit platit chůvu. Chudší rodiče jsou limitováni 92 hodinami měsíčně povoleného umístění dětí v kolektivních zařízeních, jinak o rodičovský příspěvek přijdou," dodává Zieglerová. Podle ní by snížení rodičovského příspěvku muselo být kompenzováno zvýšením přídavků na děti. 

 

Právě se děje

Další zprávy