Daňové přiznání na poslední chvíli. Snadno a rychle

Petr Kučera Petr Kučera
2. 4. 2013 11:00
Interaktivní formuláře pro daň z příjmů fyzických osob a přehledy za rok 2012
Foto: Jan Langer

Úterý 2. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2012, pokud nevyužijete služeb daňového poradce (pak se lhůta prodlužuje do začátku července).

Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete daňového poradce.

Pokuta za pozdní podání daňového přiznání hrozí až při zpoždění delším než pět pracovních dnů (podrobněji jsme o změnách ohledně pokuty psali v tomto článku).

Také lhůta pro zaplacení daně končí 2. dubna. V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Online formuláře a kalkulačka

Kolik zaplatíte na dani z příjmů fyzických osob za rok 2012? Pro snadný výpočet včetně vyplnění daňového přiznání vám Aktuálně.cz letos nabízí tři nástroje.

Interaktivní formulář daňového přiznání poskytla společnost Software602. Součástí jsou také přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. K práci s interaktivními formuláři je potřeba stáhnout i bezplatný nástroj Software602 Form Filler. Vedle přiznání pro fyzické osoby je na výběr i verze pro právnické osoby.

Osvědčenou možností je také rychlá a jednoduchá online kalkulačka od společnosti ETS - European Tax Services. Pokud nechcete vyplňovat přiznání online, můžete si stáhnout formulář v Excelu včetně přehledů pro pojišťovny. Také tyto dva nástroje jsou zdarma, nicméně poděkováním pro autory může být váš dar na dobročinné účely.

Co se letos mění

V aktuálním daňovém přiznání za rok 2012 si fyzické osoby mohou odečíst vyšší slevy než před rokem.

Základní sleva na poplatníka se totiž vrátila na 24 840 korun. Je tedy o 1200 korun ročně vyšší než pro příjmy za rok 2011, kdy ji snížila takzvaná povodňová daň.

Stoupla také daňová sleva na dítě. Počínaje příjmy za rok 2012 si lze z daní odečíst až 13 404 korun ročně (1117 korun měsíčně). Vzrostl také maximální limit pro související daňový bonus, za loňský rok může dosáhnout až 60 300 korun.

V souvislosti s organizačními změnami v daňové správě se od roku 2013 mění také čísla účtů finančních úřadů. Po dvou letech končí i přísná automatická pokuta za opožděné podání daňového přiznání.

Výraznější změny přijdou později

Samotný výpočet daně včetně 15% rovné sazby ze superhrubé mzdy jinak zůstal oproti předchozímu roku prakticky beze změn. Také na ostatních daňových slevách, odečitatelných položkách ani termínech se pro aktuální daňové přiznání nic nemění.

Součástí vládního balíčku, schváleného na druhý pokus až na konci loňského roku, jsou sice i daňové změny, ty se však týkají až příjmů dosažených počínaje lednem 2013. U zaměstnanců se tedy projeví až v lednové výplatě, u osob podávajících daňové přiznání pak zhruba za rok při vyúčtování daní za rok 2013.

V aktuálně podávaném přiznání za rok 2012 se tedy nemění ani výše výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné, ani možnost uplatnění základní slevy pro pracující důchodce. Zatím se neprojeví ani progresivní zdanění lidí s příjmy nad zhruba 100 tisíc korun (takzvaný solidární příspěvek a zrušení stropů na zdravotní pojištění).

V současném daňovém přiznání za rok 2012 si lze i nadále beze změn odečítat od základu daně zaplacené úroky u hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. K jejich omezení nedojde ani v roce 2013. Počítá s ním až takzvaná daňová reforma, která má platit nejdříve od roku 2014.


Interaktivní formulář daňového přiznání

Online daňová kalkulačka

Formuláře v Excelu ke stažení

 

Právě se děje

před 21 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy