Daně stihnou firmy o týden dřív, horší jsou jen Bulhaři

Petr Kučera Petr Kučera
20. 11. 2010 23:51
Papírování zabere 557 hodin ročně. Celkové daňové zatižení je 48,8 procenta
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O 53 hodin méně v porovnání s rokem 2008 zabralo vloni českým firmám vyplnění daňového přiznání a plnění všech souvisejících povinností. I přesto k tomu potřebují 557 hodin, tedy téměř 70 pracovních dní.

Vyplývá to z celosvětové studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) a Světové banky. Uváděný počet hodin se vztahuje k modelové firmě v České republice.

I přes toto zlepšení patří České republice až 167. místo ze 183 hodnocených zemí světa. Oproti předchozímu roku si vloni polepšila o čtyři místa.

"Ministerstvo financí udělalo za posledních pět let obrovský kus práce na zjednodušení českého daňového systému," říká Peter Chrenko, partner v oddělení daňových a právních služeb v PwC Česká republika. Od konce roku 2007 do letošního srpna byl náměstkem ministra financí, odpovědným právě za oblast daní.

"Srovnáme-li daňovou náročnost našeho systému se situací před pěti lety, ubyly firmám více než dva měsíce práce, kterou musely věnovat daňovým povinnostem. Nyní je mohou věnovat činnostem, přinášejícím hodnotu jejich podniku," dodává Chrenko. Věří, že další zjednodušení přinese nový daňový řád, účinný od roku 2011, a chystaný vznik jednotného inkasního místa.

Horší v EU je jen Bulharsko

Nejkratší čas ke splnění daňových předpisů potřebují firmy na Maledivách (nula hodin ročně), Spojených arabských emirátech (12), Kataru a Bahrajnu (shodně 36), naopak nejdelší ve Vietnamu (941), Bolívii (1080) a Brazílii (2600).

Ze zemí Evropské unie jsou na tom nejlépe Lucembursko (59 hodin), Irsko (76) a Estonsko (81), nejhůře Polsko (325), Česká republika (557) a Bulharsko (616)

Zjednodušení ano, nižší daně ne

V celkovém daňovém zatížení podle objemu všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem je Česká republika na 132. místě s 48,8 procenty.

Světové prvenství patří Východnímu Timoru s 0,2 procenty, druhý je tichomořský stát Vanuatu s 8,4 procenty a třetí Maledivy s 9,3 procenty.

V Evropské unii je na tom opět nejlépe Lucembursko (21,1 %) před Kyprem, Irskem a Bulharskem. Velká Británie je sedmá (37,3 %), Polsko jedenácté (42,3 %). Německo je šestnácté (48,2 %) před Slovenskem (48,7 %) a Českem (48,8 %). Konec žebříčku patří Francii (65,8 %) a Itálii (68.6 %).

Celosvětově na tom jsou nejhůře firmy v Sierra Leone (235,6 % ze zisku), Gambie (292,3 %) a Demokratická republika Kongo (339,7 %).

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Absurdita roku: Úřad po vás chce dokumenty, které už má
Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí
Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních

Složitá hospodářská situace vyvolaná globální krizí snížila zisky firem, a tím i jejich daňové odvody. Spolu se zvýšenými tlaky na výdajovou stránku veřejných rozpočtů tedy nemají vlády prostor ulevit společnostem formou snížení daní.

Jak ale potvrzují průzkumy PwC mezi majiteli a vedoucími představiteli významných společností působících v Česku, za mnohem větší problém než výši zdanění považují právě administrativní náročnost.

"Snižovat daňové sazby v době, kdy je ekonomika oslabená, může být pro řadu států obtížné, ale snížení administrativní zátěže související s výběrem daní je výhodné jak pro podniky, tak pro stát," říká Lenka Mrázová, ředitelka v oddělení daňových a právních služeb v PwC Česká republika.

 

Právě se děje

Další zprávy