Co jste vlastně podepsali? Web najde i skryté poplatky

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
21. 10. 2013 11:50
Orientaci spotřebitelům ve finančních produktech chce zlepšit další projekt.
Foto: Aktuálně.cz


Praha - Orientaci spotřebitelů ve světě finančních produktů chce zlepšit další projekt. Spustily jej Sdružení obrany spotřebitelů a společnost Tank. Cílem je obrana před nekalými praktikami finančních poradců či finančních makléřů nebo lichvářskými praktikami. Zaměří se také na mapování pyramidových investičních produktů.

Jedním z hlavních nástrojů projektu je webový portál Finemon.cz, který poskytuje online srovnání nejrůznějších produktů finančního trhu, jako jsou například hypotéky, investiční životní pojištění nebo půjčky. Žádné finanční produkty ale tento web neprodává, stejně tak jako společnost Tank.

Web, který vznikl ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, dále nabízí analýzu smluv a pro složitější případy právní poradnu s možností domáhat se ztracených prostředků.

Společnost Tank byla založena v červnu 2009. „Zabýváme se odkrýváním skrytých poplatků a uváděním na pravou míru informací, zkreslených poskytovateli finančních služeb. Úzce spolupracujeme s Finančním arbitrem ČR, se spotřebitelským časopisem dTest a se Sdružením obrany investorů. Účastníme se také jako odborný konzultační orgán diskusí se spotřebitelskými sekcemi Ministerstva financí ČR a České národní banky," uvádí na novém webu.

Poradna na webu Finemon.cz je momentálně financována z veřejných prostředků skrze dotaci Evropského sociálního fondu a ministerstvo školství . Většinu služeb tak poskytuje zdarma.

Ke každému finančnímu produktu ve svém srovnávači dává Finemon.cz k dispozici infolist, který má být součástí připravované evropské směrnice. Infolist v kostce shrnuje všechny důležité parametry daného produktu, zvláště pak různé skryté poplatky. „Poprvé tak spotřebitel dostane všechny potřebné informace," dodává ředitel projektu Vít Kalvoda.

Čtěte také: Tajemný Honza, lekce z finanční gramotnosti? Neznají ho Nový trik obchodníků. Darují vám opravu místo reklamace Soud: Záruka na byt začíná až po koupi, nesmí se krátit

Druhým výstupem projektu je série sedmi českých dokumentárních filmů Hvězdný prachy, které pokrývají jednotlivé problematické oblasti českého světa financí. Součástí filmů jsou úvodní částečně animované a částečně hrané minipříběhy vysvětlující podstatu daného problému jako jsou například finanční poradci, pyramidové hry nebo lichvářské půjčky. Hlavní roli ztvárnil herec Miroslav Táborský.

Filmy vznikly ve spolupráci s Českou televizí, Českou národní bankou a Ministerstvem financí. Jejich cílem je rozvoj finanční gramotnosti, proto jsou k dispozici každému na webovém portálu hvezdnyprachy.cz.

Nezávislé poradenské služby ve světě financí nabízí v Česku už několik sdružení, společnosti či iniciativy. Lidem, kteří mají problémy s dluhy, pomáhají například neziskové organizace Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni. Podvedené spotřebitele v konkrétních sporech se ke společnému postupu snaží sdružovat třeba projekt HromadnéŽaloby.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy