Praha - Česká měna je teď nejsilnější od loňského září, alespoň co se týče kurzu k euru. Devizový kurz České národní banky dnes klesl na 25,15 koruny za euro a je tedy o více než korunu niž oproti polovině února.
Tak levně mohli Češi koupit eura naposledy vloni v září, kdy se posilování zastavilo na kurzu 25,085 koruny za euro.
"Koruna si v posledních měsících připisuje zisky díky mírnému světovému oživení ekonomiky," vysvětluje Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. "Dalším faktorem může být odklon investorů od eura, které je nyní v problémech kvůli situaci v Řecku a jiných státech. Hráči na trhu prodávají euro a kupují mimo jiné měny středoevropského regionu," dodává.
Nejlevnější euro bylo k dostání předloni v létě, což přivítali hlavně Češi na dovolené v zahraničí. V červenci 2008 se kurz dokonce dostal těsně pod 23 korun za euro. Na příliš silnou korunu si tehdy naopak stěžovali exportéři, kterým se kvůli ní snižovaly zisky.
Na dovolenou kupte raději teď
"Pokud se někdo chystá na jarní dovolenou, doporučujeme koupit euro co nejdříve. Aktuální kurzy jsou letošními maximy, prostor pro další posílení domácí měny vidíme jako omezený," očekává Volf.
Současně dodává, že koruna sice možná zaútočí na hranici 25 korun za euro, nicméně dosavadní tempo posilování není podle Volfa do budoucna udržitelné.
A co lidé, kteří potřebují eura až na letní dovolenou? "V každém případě očekáváme, že se bude koruna v dalších týdnech a měsících vracet ke slabším úrovním. Takže pokud se někdo chystá kupovat eura v létě, pravděpodobně si bude muset připlatit," říká Volf.
Analytik připomíná, že pro korunu není rychlý pohyb v řádu desítek haléřů žádný problém. "Přes 26 korun za euro by se dostat už neměla. Nicméně považovali bychom za dobrý kurz, kdyby se na letní dovolenou nakupovalo kolem 25,50 koruny za euro. Kdo si může koupit eura už teď, doporučil bych mu to raději udělat," dodává Volf.
Skutečný vývoj kurzu bude podle něj záležet na několika dalších faktorech, hlavně výsledku květnových voleb. Pokud by je ratingové agentury vyhodnotily jako možnou hrozbu v oblasti veřejných financí, může to přinést negativní dopady na rating České republiky, což by vedlo k výprodejům koruny a jejímu oslabení.
Důležité bude také případné zvýšení základních úrokových sazeb České národní banky. "Jestliže česká ekonomika poroste podle očekávání, dojde ke zvýšení sazeb až v druhé polovině roku. Vyšší sazby pak motivují investory k nákupu koruny, což znamená její posílení," uzavírá Volf.
S Volfem souhlasí i jeho téměř jmenovec Tomáš Vlk z Patria Finance. "Pokud plánujeme nákup eura v příštích několika měsících, je pro to relativně dobrá doba nyní nebo v nejbližších týdnech. Koruna by letos měla mít jen slabou tendenci posilovat a spíše bude ve vleku krátkodobých vlivů. Její současné posilování je podle mne právě takovým krátkodobým výkyvem," domnívá se.
Kurz koruny je nyní podle Vlka nižší, než odpovídá dlouhodobému vývoji. Také on upozorňuje na riziko v podobě květnových voleb. "Hrozí nárůst skepse ohledně řešení rozpočtových problémů a spolu s tím i oslabení koruny," očekává.
Nebo raději ještě počkat?
Také analytička Helena Horská z Raiffeisenbank se obává, že pokud květnové volby nepřinesou silnou vládu nebo bude příliš dlouho trvat její sestavování, povede zklamání investorů k oslabení české měny možná i nad úroveň 26 korun za euro.
"Naopak pokud vznikne silná vláda, která představí důvěryhodný program ozdravení veřejných financí, může měna rychle posílit přes hranici 25 korun za euro. Náš základní scénář zatím počítá s posílením koruny v průběhu léta na 24,80 za euro," dodává Horská s tím, že koruna by dlouhodobě měla posilovat. "Ekonomika se oživuje a s vývozem roste i poptávka po koruně, která je navíc oblíbená mezi zahraničními investory," vysvětluje.
Čtěte také: Cesta k zisku? Dobrý odhad při obchodování s měnami Euro v ohrožení. Investoři se zbavují řeckých dluhopisů Marka by teď byla za 13 korun. Dolar je 12x levnější |
Tradičně optimističtí jsou ohledně posilování koruny analytici ze společnosti Next Finance. "Průměrný kurz v dubnu se bude pohybovat kolem 24,90 koruny za euro, v posledním letošním čtvrtletí pak kolem 23,90 koruny za euro," říká Vladimír Pikora z Next Finance.