Čeští důchodci pracují málo, ukazuje porovnání s Evropou. Stát je za to neodměňuje

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 7. 2017 22:33
Jen třináct procent českých důchodců si k penzi přilepšuje prací. Česko je tak za evropským průměrem a kromě jiného přichází o důležitou část pracovní síly. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) za to může špatně nastavený systém a důchodcům se tak většinou pracovat nevyplatí. Projděte si nejzajímavější závěry studie, která porovnala české důchody s těmi v dalších evropských zemích. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku nad tímto textem.
Foto: IDEA

Za práci stát přidává málo

Čtyři z pěti lidí v Česku odcházejí do důchodu pouze proto, že mají nárok na pobírání starobního důchodu. Zbylá pětina měla k odchodu do penze i další důvody - špatné zdraví nebo třeba přišli o práci.

Stát podle studie dává pracujícím důchodcům malou odměnu za to, že se rozhodnou pracovat i v důchodovém věku. "Pokud senior při ročním přesluhování nepobírá důchod, jeho budoucí měsíční důchod se zvýší přibližně o 7,6 procenta. Při přesluhování se obětovaný důchod a odvedená pojistná a daně seniorovi s průměrnou mzdou vrátí až za 28 let," říká Jiří Šatava. Takovou dobu ale Češi v průměru v důchodu ani nestráví, když umírají po 24 letech v penzi.

 

Právě se děje

Další zprávy