Z důchodu ve stáří nevyžijeme, myslí si většina Čechů. Spoření ale podceňují

Markéta Zemánková Jiří Hovorka Markéta Zemánková, Jiří Hovorka
26. 5. 2017 18:51
Češi si jsou vědomi, že by se na stáří měli zabezpečit a nespoléhat se jen na důchod, spoří si ale málo a ne dostatečně dlouhou dobu. Ukázal to průzkum, který si nechaly udělat penzijní společnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Čtyři z pěti Čechů se domnívají, že z důchodu lze ve stáří vyžít jen částečně nebo vůbec. Ukazuje to průzkum agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat Asociace penzijních společností ČR. Průměrný důchod v Česku na začátku roku 2017 činil 11 750 korun, což odpovídá zhruba 40 procentům průměrné mzdy.

I přesto, že Češi nevěří, že jim důchod od státu zajistí důstojné stáří, čtyři z deseti si netvoří vlastní rezervu. Polovina z nich v průzkumu řekla, že si to z finančních důvodů nemůže dovolit, a další plánují začít spořit na důchod ve čtyřiceti letech nebo ještě později. Někteří svou finanční situaci ve stáří zatím neřeší.

Průzkum také ukázal, že většina lidí, kteří si na stáří šetří peníze, měsíčně ukládá méně než 700 korun, více než 2000 korun měsíčně naspoří 14 procent dotázaných.

Začít spořit ve čtyřiceti, jak o tom někteří Češi uvažují, ale nemusí být dostačující. Zvláště pokud budou na důchod odkládat jen průměrných 700 korun. Do důchodu si v takovém případě naspoří i se započtením státního příspěvku a průměrného ročního zhodnocení ve výši čtyř procent 317 tisíc korun. Češi přitom momentálně v důchodu stráví zhruba 24 let. Naspořená suma tak odpovídá přilepšení ve výši 1100 korun měsíčně.

Většina těch, kteří šetří peníze na důchod, využívá penzijní spoření se státním příspěvkem (85 % dotázaných), pouhých šest procent si ušetřené peníze schovává doma. Podle údajů Asociace penzijních společností ČR v penzijních fondech spoří celkem 4,5 milionu lidí, většina má přitom "staré" penzijní připojištění, které šlo uzavřít jen do prosince roku 2012. V "nových" účastnických fondech je momentálně 600 tisíc lidí. 

Co se týká státního příspěvku ke spoření, téměř polovina (46 %) všech dotázaných věděla, že minimální měsíční vklad pro jeho získání je 300 korun. Necelá pětina se domnívala, že je nutné uložit minimálně 1000 korun, aby na státní podporu dosáhla. Přitom 1000 korun je částka pro dosažení maximálního, nikoliv minimálního příspěvku.

Průzkumu se zúčastnilo 509 lidí ve věku od patnácti do pětašedesáti let.

Výše státního příspěvku u spoření na důchod

Měsíční platba Státní příspěvek
100 Kč 0 Kč
200 Kč 0 Kč
300 Kč 90 Kč
400 Kč 110 Kč
500 Kč 130 Kč
600 Kč 150 Kč
700 Kč 170 Kč
800 Kč 190 Kč
900 Kč 210 Kč
1000 Kč a více 230 Kč
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy