Jak rozmnožit peníze na důchod? Nové fondy překonávají inflaci i penzijní připojištění

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 3. 2017 7:18
Chcete vyšší výnos, který by mohl překonat rostoucí inflaci? Pak se musíte vzdát jistoty v penzijním připojištění a přestoupit do fondu, který investuje do akcií. Srovnání za dosavadní působení obou typů fondů na trhu ukazuje, že výrazně úspěšnější jsou zatím nové fondy.
Foto: Foter.com / KMR Photography

Praha - Čtyři miliony Čechů spoří na důchod ve "starých" penzijních fondech, které v příštích letech nebudou plnit svůj hlavní úkol - samy od sebe neuchrání úspory před rostoucí inflací. Zatímco ta vyrostla nad dvě procenta, výnosy na penzijním připojištění dále klesají pod hranici jednoho procenta. Do mírného plusu tak fondy dostanou jen příspěvky od státu.

Vyšší výnosy připisují "nové" fondy, které penzijní společnosti nabízejí teprve od roku 2013. Potvrzuje to žebříček výnosů za čtyři roky působení na trhu, který sestavil online deník Aktuálně.cz.

Vyšší zhodnocení ale dostanou jen ti, kteří akceptují vyšší míru rizika. Nejvyšší výnosy totiž zatím připisují penzijní fondy s dynamickou nebo alespoň vyváženou investiční strategií. Tedy takové fondy, které investují větší část peněz i do akcií a nikoli jen do "bezpečných" dluhopisů, které v době rekordně nízkých sazeb nepřinášejí - stejně jako vklady v bankách - téměř žádné zhodnocení.

Sázka na odvážnější strategie se dosud vyplácí. Dynamické fondy dosáhly v průměru na roční zhodnocení ve výši čtyř procent, vyvážené fondy jsou na 2,4 procenta. Mají tak vyšší předpoklad, že porazí i inflaci nad dvěma procenty.

"Staré" (transformované) fondy, což jsou smlouvy o penzijním připojištění uzavřené do roku 2013, ve stejném období připsaly svým klientům v průměru 1,23 procenta. Pod touto úrovní jsou jen povinně konzervativní fondy, které penzijní společnosti nabízí jako nejbližší alternativu ke stejně konzervativnímu penzijnímu připojištění. Tyto fondy jsou na 0,81 procenta. I tak ale dokázaly překonat inflaci, která byla v předchozích čtyřech letech průměrně na 0,7 procenta.

Když už tedy někdo chce přestoupit za vyšším výnosem z transformovaného fondu do některého z nových fondů, rozhodně by neměl volit konzervativní fondy. Ty za transformovanými v minulém období zaostávaly, protože na rozdíl od nich nemají nainvestováno do starších státních dluhopisů s vyššími výnosy.

Výkonnost jednotlivých dynamických fondů zase ukazuje, že klienti musí být připraveni i na to, že jejich výkonnost může v jednotlivých letech velmi kolísat a dostat se i výrazně do záporu.

Největší průměrný výnos v minulých čtyřech letech dosáhli ti, kteří svěřili své peníze akciovému fondu společnosti Conseq. Ten v průměru připsal za uplynulé období přes deset procent za rok. A to i přesto, že v roce 2015 se jeho výnos propadl lehce do záporu (-0,08 %). Kdo by tehdy zpanikařil a převedl své peníze jinam, na konci roku 2016 by litoval, protože za minulý rok se výnos opět dostal přes hranici deseti procent.

Ještě divočejší je zatím dění v růstovém fondu společnosti NN. Ten na trhu působí teprve od roku 2015, ve kterém připsal ztrátu přes jedenáct procent. V loňském roce ale už téměř o deset procent rostl, a protože akcie pokračují v růstu i v roce 2017, je už nyní tento fond po prvotním výrazném propadu v pětiprocentním plusu. Kdo chce vyšší výnos, musí tedy být připraven i na dočasné ztráty.

Pořadí fondů podle průměrného výnosu v letech 2013 až 2016

Penzijní fond Výnos 2016 Průměrný roční výnos
Conseq Akciový 10,81 % 10,74 %
ČSOB Dynamický 5,36 % 4,24 %
ČS Dynamický 7,42 % 4,16 %
Axa Vyvážený * 4,48 % 3,25 %
ČP Dynamický 6,40 % 3,25 %
ČSOB Vyvážený 3,11 % 2,78 %
Allianz Dynamický 1,51 % 2,76 %
Conseq Dluhopisový 1,61 % 2,65 %
KB Dynamický 0,87 % 2,61 %
ČP Vyvážený 3,50 % 2,50 %
ČS Vyvážený 5,17 % 2,37 %
Allianz Vyvážený 2,21 % 2,30 %
ČP Transformovaný 0,93 % 1,53 %
Axa Transformovaný 1,00 % 1,46 %
ČP Spořicí 0,80 % 1,45 %
Allianz Transformovaný 1,04 % 1,42 %
KB Vyvážený -0,84 % 1,34 %
ČSOB Povinný konzervativní 0 % 1,24 %
ČSOB Transformovaný 0,66 % 1,24 %
NN Spořicí ** 2,44 % 1,20 %
KB Transformovaný 0,66 % 1,15 %
Axa Dluhopisový 0,43 % 1,09 %
ČP Povinný konzervativní -0,10 % 1,08 %
ČS Transformovaný 0,65 % 1,06 %
NN Transformovaný 0,60 % 1,01 %
Allianz Povinný konzervativní -0,04 % 0,98 %
Axa Povinný konzervativní 0,02 % 0,94 %
Conseq Transformovaný 0,47 % 0,94 %
ČSOB Garantovaný -0,47 % 0,79 %
Inflace 0,70 % 0,70 %
Conseq Povinný konzervativní 0,09 % 0,67 %
ČS Povinný konzervativní -0,05 % 0,56 %
NN Povinný konzervativní 0,21 % 0,56 %
KB Povinný konzervativní -0,15 % 0,48 %
KB Spořicí *** 0,45 % 0,24 %
NN Růstový **** 9,35 % -1,09 %
Průměr (bez inflace) 2,02 % 1,86 %

Zdroj dat: Asociace penzijních společnost a jednotlivé penzijní společnosti; průměr jsme dopočítali a u transformovaných fondů jsou výsledky za rok 2016 odhadnuté z hospodářských výsledků.

Zkratky: ČS = Česká spořitelna, ČP = Česká pojišťovna, KB = Komerční banka. Poznámky: * fond funguje až od 1/2015; ** fond funguje až od 11/2014; *** fond funguje až od 8/2015; **** fond funguje až od 5/2015

Nižší výnos za kladnou nulu

Penzijní společnosti samy aktivně lidi k převodu z transformovaných do nových fondů nepřemlouvají. Dávají jim ale o možnostech přestupu vědět třeba v ročních výpisech. Podle zástupců penzijních společností záleží vždy na individuální situaci každého klienta.

Shodují se ale v tom, že o změně by měli uvažovat hlavně lidé, kteří mají ještě několik desítek let do důchodu. Jejich peníze tak mají čas vyrovnávat případné ztráty, ke kterým na finančních trzích může docházet.

Nové účastnické fondy vznikly se začátkem roku 2013, kdy tehdejší Nečasova vláda zaváděla svou penzijní reformu. V rámci ní se změnilo i spoření na důchod se státním příspěvkem, tedy takzvaný třetí důchodový pilíř. Staré penzijní připojištění (dnes transformované fondy) se přestalo prodávat na konci listopadu roku 2012. Lidé, kteří tyto smlouvy mají, ale ve spoření za starých podmínek mohou pokračovat.

Nejzásadnější rozdíl je právě v investiční strategii. Zatímco na starých smlouvách musí penzijní společnosti garantovat takzvanou nezápornou nulu, tedy to, že si peníze udrží svou nominální hodnotu, nové fondy už žádnou takovou garanci ze zákona dávat nemusí. A právě kvůli tomu mohou investovat odvážněji a přinášet vyšší výnosy. Samozřejmě výměnou za riziko ztráty.

"Klienty průběžně informujeme o tom, že garance kladné nuly má svoji cenu v podobně nižšího zhodnocení, než mohou dosáhnout v našich nových účastnických fondech. Pro většinu klientů se tak převod do nových účastnických fondů vyplatí," říká Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny.

Nové fondy už také nevyplácejí takzvanou výsluhovou prémii, kdy šlo po patnácti letech spoření vybrat polovinu naspořené sumy. Kdo tedy chce část peněz po patnácti letech spoření vybrat, také by neměl přestupovat.

Naopak výše státního příspěvku je u obou typů fondů stejná a stará se o jistý výnos v řádech nižších jednotek procent ročně, které se ještě přičítají k výnosům, které připisují samotné fondy.

Zatímco v transformovaných fondech si spoří čtyři miliony Čechů, do nových fondů zatím vstoupilo zhruba 550 tisíc lidí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy