Češi se učí pomáhat i po smrti. Majetek nemusí propadnout státu, neziskovky lákají na dobrý skutek

Lenka Petrášová
27. 3. 2017 7:53
Loňský rok byl v Česku rekordní na počet takzvaných dobročinných závětí. Obecně platí, že když někdo zemře bez dědice, propadne jeho majetek státu. O peníze se ale nyní hlásí neziskové organizace, které se chtějí dostat na úroveň běžnou na západ od našich hranic.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Po lidech, kteří zemřeli bez dědice, připadl státu jen za loňský rok majetek za 273 milionů korun. Neziskové organizace se v posledních měsících snaží lidi přesvědčit, že tyto peníze nemusí končit ve státním rozpočtu, kde se obvykle ztratí bez přesného určení. Připomínají, že majetek je možné odkázat neziskovým organizacím a nasměrovat ho tak lidem, kteří potřebují pomoc.

A jejich kampaň má zřejmě úspěch. Takových závětí přibývá a loňský rok byl pro tento druh dobročinnosti v Česku rekordní. "Co do počtu odkazů ze závěti byl loňský rok vůbec nejvyšší. Je tu jasně patrný narůstající trend," říká Jan Gregor, programový ředitel Nadace Via a mluvčí kampaně ZávěťPomáhá.cz, za kterou stojí třicet českých neziskovek. Ty v darech ze závětí vidí další možný zdroj pro své financování.

Česko vs. cizina

V Británii či v Kanadě odkazuje své peníze a majetek na dobročinnost asi 20 procent lidí. V sousedním Německu je to 16 procent a v Rakousku pak 15 procent lidí. V Česku se lidé teprve učí využívat institut dobročinné závěti. Podle loňského průzkumu Koalice za snadné dárcovství, který proběhl mezi seniory, plánuje sepsat závěť čtvrtina z nich a celkem 30 procent lidí má za to, že dar na dobročinnost by měl být samozřejmost.

Zdroj: Koalice za snadné dárcovství

V zahraničí je to již léta běžná záležitost. Donátoři pomáhají a v závěti myslí třeba na univerzitu, kterou vystudovali, nebo oblíbený útulek zvířat či něco podobného. V Česku se tato praxe - podle neziskových organizací - výrazněji rozjela teprve loni, protože se neziskovky na přesvědčování lidí k dobročinným závětím aktivně vrhly třeba právě výše zmíněnou kampaní.

"V roce 2006 jsme ve třiceti neziskových organizací, které zastřešujeme, měli jen jeden dobročinný dar ze závěti. Loni, tedy o deset let později, jich bylo rekordních dvanáct, což už představuje hodnotu mnoha milionů korun. A hlavně: my zastupujeme jen některé neziskové organizace, mnohé další počítají majetky za loňský rok také v milionech," říká Eliška Froshová Stehlíková z Koalice za snadné dárcovství.

Česko je však v tomto ohledu stále teprve na začátku. V zahraničí se podílí dobročinné závěti na rozpočtech neziskových organizací v řádech desítek procent. V Česku je to zatím méně než sedm procent. "Stále máme hodně daleko za západní cizinou, kde je běžné dát až třetinu majetku na dobročinné účely. Češi zatím neví třeba ani to, že nemusí věnovat na dobročinnost vše, ale stačí část majetku, zbytek samozřejmě mohou dostat zákonní dědicové," říká Jakub Vopelák z Armády spásy.

Konkrétní příklady pomoci

Ludmila Šilhánková

I přes těžké zdravotní postižení se dokázala stát mezinárodně uznávanou mikrobioložkou. Částku více než 2 miliony korun věnovala Výboru dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové na podporu vzdělání a rekreaci dětí a mladých lidí se zdravotním postižením. Ta vytvořila Fond profesorky Šilhánkové a podpořila tak už více než 220 dětí.

Anna Bednářová

Tajemná mecenáška věnovala své životní úspory a sbírku prvorepublikových mincí Škole profesora Vejdovského pro děti s poškozeným zrakem v Litovli. Dar škola použila na stavbu hřiště pro mateřskou školu a školní družinu, za zbylé peníze pořídí mikrobus a vybaví počítačovou učebnu novou technikou.

Stanislav Rákos

Chovatel exotického ptactva a dlouholetý milovník papoušků daroval pražské ZOO prostředky na vybudování nové expozice pro velké papoušky. Díky jeho daru vznikne unikátní expozice se 30 druhy exotických ptáků, jejíž součástí budou i ary kobaltové, které pražská ZOO chová jako jediná v Evropě. Nový pavilon ponese jméno dárce jeho pamětní desku.

Zdroj: Nadace Via

Majetek neziskovým organizacím odkazují v Česku zejména podnikatelé, po nichž nemá kdo dědit. Nemusí jít ale jen o ně, jak ukazuje příběh z loňského podzimu. Úředníci z Počátků na Vysočině objevili v domě mrtvého dvaasedmdesátiletého muže, který na první pohled nevypadal jako bohatý člověk. V bytě ovšem našli 2,7 milionu korun, které za celý život naspořil. Zemřel sám. Bez dědiců. Peníze propadly státnímu rozpočtu.

V takovém případě dědictví řeší Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten majetek nejprve nabídne k využití státním úřadům, a pokud ho nechtějí, prodá ho jiným zájemcům.

Neziskové organizace letos podpoří dobročinné dárcovství ze závěti i televizním spotem. "Dostali jsme na to grant od Úřadu vlády a jsme rádi. Snad to lidé více zaregistrují, že tu ta možnost je. Také vydáme brožuru pro neziskové organizace, aby znaly úskalí darování," říká Eliška Froshová Stehlíková z Koalice za snadné dárcovství.

"Lidé mohou mít i po smrti kontrolu nad svými penězi a majetkem. Stačí dát peníze ze závěti na svěřenecký fond s přesným určením, kam mají peníze jít, a nikdo s majetkem nemůže nakládat jinak," dodává Stehlíková.

Jakub Vopelák z Armády spásy zase říká, že potenciální dárci si mohou prohlédnout organizaci, které chtějí peníze darovat, předem, tedy ještě před svou smrtí. "Je fakt, že loni byl větší zájem nám něco věnovat; i od lidí, kteří vlastně nemají komu předat firmu. Řešili jsme s nimi možnosti, jak na to," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy