Sněmovna chce zvýšit transparentnost neziskovek. Podpořila zákon o veřejné prospěšnosti

ČTK ČTK
14. 3. 2017 18:11
Sněmovna se v úterý zabývala v prvním čtení zákonu, který má upravit podmínky pro zápis veřejně prospěšných právnických osob do jejich rejstříku. Norma by měla zvýšit transparentnost a důvěryhodnost neziskového sektoru. Existenci veřejné prospěšnosti předpokládá občanský zákoník, který je účinný od ledna 2014. Získání statusu a jeho využívání však dosud není možné. V Česku je momentálně 125 tisíc subjektů, které by mohly status získat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zvýšit transparentnost a důvěryhodnost neziskového sektoru by měl zákon, který v úterý Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Norma má upravit podmínky pro zápis veřejně prospěšných právnických osob do jejich rejstříku. Předloha měla mezi poslanci kritiky, kteří neúspěšně požadovali vrátit zákon vládě k přepracování. Dolní komora jej ale poslala k projednání ústavně právnímu výboru. Na popud ČSSD mu na to dala jen 30 místo obvyklých 60 dnů.

Existenci veřejné prospěšnosti předpokládá občanský zákoník, který je účinný od ledna 2014. Získání statusu a jeho využívání však dosud není možné. Změnit to mohl už před čtyřmi lety podobný zákon, Senát jej ale odmítl. Většina senátorů se v roce 2013 přiklonila k názoru, že úprava by zatížila soudy, které o právu na zápis rozhodovaly.

Ministerstvo spravedlnosti v novém návrhu znovu počítá se zapojením soudů. V ČR nyní působí přibližně 125 tisíc subjektů, které by mohly status veřejné prospěšnosti získat. Ministerstvo ale věří, že soudy takový počet žádostí zvládnou.

Status by mohly dostat subjekty, které se věnují výhradně činnosti přispívající k "dosahování obecného blaha" - což je podle návrhu například humanitární pomoc, práce s dětmi, ochrana živočichů, kulturního dědictví či lidských práv.

Kritici poukazovali na to, že by status mohly získat prakticky všechny neziskové organizace bez ohledu na to, jak jsou financovány a jaké aktivity provozují. Například poslanec ODS Jan Zahradník naznačil, že by se veřejně prospěšnými mohly stát i organizace, které trvale brání realizaci stavby ve veřejném zájmu. Zákon také neupravuje benefity typu daňových úlev, které by organizace zapsané v rejstříku mohly získat.

Mezi zákonné podmínky pro zápis do rejstříku patří bezúhonnost lidí rozhodujících o veřejně prospěšné organizaci, nabytí majetku z poctivých zdrojů a hospodárné využívání jmění. Návrh určuje i povinnosti ohledně transparentnosti hospodaření organizací. Umožňuje jim podnikat, zisk by ale směly využít jen k veřejně prospěšnému účelu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy