Co se děje na trhu s energiemi. Přehled ukazuje, jak se běžným domácnostem zvýší účty

Ekonomika Ekonomika
6. 10. 2021 6:44
Rekordní zdražování na burze, strašení extrémně drahými energiemi i "vypečenými" produkty některých dodavatelů. Varování před výrazným růstem cen elektřiny a plynu se na české domácnosti valí ze všech stran. Orientovat se přitom v často protichůdných informacích není lehké. Redakce on-line deníku Aktuálně.cz připravila stručný přehled, který vysvětluje, jak se situace na trhu energií skutečně má.
Foto: Thinkstock

Zdražení o stokoruny měsíčně

  • Situace na burze s energiemi je tedy v současnosti značně vyšponovaná. Jenže neplatí, že ji okamžitě musí kopírovat ceníky dodavatelů. Tedy alespoň ne těch velkých, kteří běžně nakupují energie měsíce až roky dopředu a část dodávek proto již nakoupili dříve za lepší cenu. Na poslední chvíli, tedy za stávající ceny, nakupují jen malou část.
  • Důležité je také zdůraznit, že stoupá pouze cena tržní (silové) energie, která však tvoří pouze necelou polovinu celkové platby za elektřinu. Zbytek je tvořen takzvanou regulovanou částí, jejíž výši stanovil ERÚ. Spadá sem třeba poplatek za distribuci, příspěvek na podporované zdroje či poplatek za jistič.

O kolik tedy elektřina českým domácnostem skutečně zdraží? Konkrétní výši změny cen pro on-line deník Aktuálně.cz téměř žádný z dodavatelů nedokázal specifikovat.

Podívejme se tedy na modelovou domácnost. Pochází ze středních Čech, její roční odběr dosahuje 2,2 MWh, má nejrozšířenější sazbu za distribuci d02d a smlouvu na dobu neurčitou. Nyní na zálohách za elektřinu zaplatí v průměru přibližně 13 500 korun za rok, vyplývá z dat ERÚ.

  • Pokud by tedy dodavatelé ve své ceně zohlednili současnou cenu silové elektřiny na burze plně (což je ale nepravděpodobné), částka by se této domácnosti zvedla o 4500 korun ročně. Měsíčně by pak místo 1125 korun dosahovala přibližně 1500 korun.

Ve skutečnosti většina dodavatelů promítne zdražování cen do ceníků jen částečně, protože mají nakoupené levnější dodávky z dřívější doby.

Do budoucna je ale třeba skutečně počítat s érou dražších energií, než bylo zvykem - a ano, i kvůli tomu, že EU bude zelenou politiku dále prosazovat. Cenový růst by se ovšem neměl do výdajů domácností promítnout tak skokově, jak se avizuje.

Místopředseda představenstva dodavatele ČEZ Pavel Cyrani v polovině srpna pro server iDnes.cz uvedl, že postupně stále dominantnější obnovitelné zdroje dovedou elektřinu vyprodukovat levněji, než jsou současné ceny na burze, a není tudíž důvod pro zdražování.

"Dnes je cena na burze na příští rok přes 80 eur za MWh, když se podíváme dál na rok 2023, je to přes 70 eur. Obnovitelné zdroje dnes vyrábějí určitě pod 70 eur, k tomu diskutujeme jaderný projekt, který má cílovou cenu 50-60 eur za MWh," uvedl v létě Cyrani.

 

Právě se děje

Další zprávy