K nárůstu velkoobchodních cen elektřiny přispělo také plánované postupné uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Rychle rostoucí cena silové elektřiny v Německu se totiž podle analytiků přímo podílí na růstu ceny elektřiny v Česku. Zjednodušeně řečeno Česko nese náklady za německou čistou energii, přestože do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestuje.
Pokud se uhelné elektrárny tlumí a chystá se náhrada jinými zdroji, cena elektřiny podle expertů skutečně zamíří nahoru. Jenže u takového zdražování se předpokládá, že se rozprostře do několika let.
- Momentálně se ovšem děje opak - německé uhelné elektrárny se letos musely kvůli zvýšené poptávce vrátit zpět do služby. Doplňují energii z obnovitelných zdrojů, která kvůli nevhodnému počasí (především méně větru) nedokázala sama o sobě poptávku pokrýt.
Rychlejší přechod k zelené energii se tak zatím nekoná. Svět stále "nečisté" uhlí potřebuje a jeho ceny se podle toho zvedají. Jde přitom o smyčku - ceny povolenek po pandemii kvůli zájmu rostou, jelikož jsou ale drahé, například teplárny se obávají dohánět poptávku použitím "nečistého" uhlí, protože je to vyjde draho. A tím k růstu cen energií dále přispívají.
Některé vlády už si dokonce postěžovaly, že růst nákladů na energie by mohl podkopat veřejnou podporu pro ambiciózní evropskou klimatickou politiku, pokud ji budou voliči považovat za viníka tohoto zdražování. "Je nesprávné a nepoctivé vysvětlovat tyto vysoké ceny energie jako výsledek politiky přechodu k čisté energii," uvedl Birol.
Zopakoval, že mezi faktory, které vedou ke zdražování energie, patří nízká úroveň zásob plynu a neplánované výpadky v jeho produkci.
"Někteří velcí dodavatelé se v těchto obtížných dnech zdráhají posílat do Evropy a dalších oblastí více plynu, ačkoli je to podle mého názoru příležitost, jak by mohli prokázat svou spolehlivost," řekl Birol.
- Minulý týden Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že Rusko by se mohlo více snažit pomoci zmírnit problémy s dodávkami plynu v Evropě. Skupina poslanců Evropského parlamentu tento měsíc požádala Evropskou komisi, aby prošetřila roli ruské plynárenské společnosti Gazprom v růstu cen plynu v Evropě, protože chování společnosti v nich vzbudilo podezření z manipulace trhem.