Praha/Bratislava - Nejnižší poplatky letos zaplatí klienti slovenských bank. Nejhlouběji naopak sáhnou do kapsy klienti v Česku. Rozdíl mezi půměrným klientem v obou zemích je 37 euro.
Při dnešním kurzu 27,52 české koruny za jedno euro tak český bankovní klient zaplatí o 1018 korun více než slovenský.
Analýzu ročních nákladů na vedení běžného bankovního účtu ve středoevropských zemích již potřetí zveřejnila Slovenská bankovní asociace (SBA).
Průměrná cena bankovní účtu je 1800 korun
V průměru se náklady na bankovní účet pohybnují na 66,2 eurech ročně. Nejvíce to odpovídá situaci v Polsku a Maďarsku, kde klientovi banka naúčtuje asi 65 eur. Nejméně po klientech požadují slovenské banky 45 eur.
Nad průměrnou cenou se pohybují rakouské banky se 73 eury. Neslavným vítězem jsou české banky s 82 eury na rok.
Podle SBA však při sestavování ceny za bankovní služby panují mezi sledovanými státy velké rozdíly.
Pohybují se od tzv. rakouského modelu, kde podestatnou část nákladů tvoří paušální složka za správu účtu (až 76,2 procent), po maďarský model, největší část nákladů nesou aktivní měsíční operace na účtu (39 procent ceny za platební příkazy).
Češi platí nejvíce za měsíční "paušál"
Česko se pohybuje podobně jako Slovensko mezi těmito exrémy. Necelou polovinu celkové ceny zaplatí český bankovní klient za vedení konta, čtvrtinu za bezhotovostní operace a například jen 1,1 procento za internetové bankovnictví.
Při meziročním porovnávání však v Česku a Polsku celkové náklady na vedení bankovního účtu klesají.
Poláci tak letos ušetřili díky snížení jediného poplatku za nakládání s hotovostí na pobočce (z 15,7 zlotého v roce 2006 na nulu letos).
V českých bankách se na poklesu celkové ceny podílelo snížení paušálního poplatku za správu konta o 66,44 koruny, levnějsí výběry hotovosti z bankomatu o 41,90 koruny a také bezhotovostní převody (o 31,39 koruny).
Nejlevnější zůstává Slovensko
Při porovnání celkových nákladů k průměrněmu výdělku podle analýzy ve všech zemích došlo k poklesu. Nejvýraznější změny nastaly v České republice a Polsku.
Slovensko si však i nadále drží pozici jedničky. Kdy klienti slovenských bank zaplatí za služby nejméně z celé pětice sledovaných zemí.
SBA sleduje osm základních údajů o průměrném klientovi banky. Jsou to poplaty za vedení účtu, vklady a výběry na pobočce, bezhotovostní transakce, operace s trvalými příkazy, výběry z bankomatů, vydání platební karty, vedení internetového bankovnictví a odečitatelné výnosy z úroků. Data pocházejí ze 42 bank na Slovensku, v Česku, Polsku, Maďarsku a Rakousku.
Výsledky výzkumu sice neříkají, kolik by zaplatil průměrný Čech, Slovák nebo Polák, ale ukazují, kolik by mohl zaplatit klient průměrně v dané zemi při dodržení stejného chování.