Banka Creditas umožní lidem nahlížet do jejich účtů u konkurence. Přidá pobočky a chystá hypotéky

Olga Skalková Olga Skalková
12. 4. 2018 14:38
Nové platební služby - jako jsou přístup k různým účtům z jedné aplikace nebo snazší placení - umožňuje od poloviny ledna bankám a takzvaným fintechovým firmám nový zákon.
Pobočka Creditas. (ilustrační foto)
Pobočka Creditas. (ilustrační foto) | Foto: Banka Creditas

Praha - Banka Creditas, která má za sebou teprve první rok fungování, předbíhá konkurenci v rychlosti, jakou pro klienty rozšiřuje možnost ovládat v internetovém bankovnictví účty v jiných bankách.

Už od ledna si do něj mohou napojit účty ve Fio bance a ode dneška i v Equa bank. V květnu se má tato možnost rozšířit i na účty v Air Bank a poté i v České spořitelně.

 "Zatím klienti můžou do svých účtů ve Fio a Equa jen nahlížet - to znamená, že mají v internetovém bankovnictví přístup k zůstatkům a historii pohybů. Ale brzy jim umožníme i zadávat platby," upřesňuje Kamil Rataj, místopředseda představenstva Creditas.

"Až příští měsíc začneme nabízet napojení účtů v Air Bank, budou moci v internetovém bankovnictví Creditas zadávat i platební příkazy. Následně by se to mělo týkat i účtů v Equa bank," dodává Rataj.

Ve druhé polovině roku chce Creditas tyto nové služby spustit i ve své mobilní aplikaci. Ta zatím napojení účtů ve Fio a Equa bank neumožňuje.

Vedle své vlastní mobilní aplikace Creditas zároveň plánuje novou aplikaci i pro neklienty banky, kterým chce právě tyto nové služby nabídnout. Jméno aplikace kvůli konkurenci zatím nezveřejňuje.

"Předpokládáme, že nová platforma už při spuštění umožní správu účtů v šesti až sedmi bankách. Lidé si jejím prostřednictvím budou moct sledovat nejen účet v jiné bance a platit z něj, ale její součástí bude i funkce manažer financi," říká Rataj. Mělo by jít například o grafické znázornění všech příjmů a výdajů, sledování klientova rozpočtu a podobně.

Kromě Fio, Equa a České spořitelny Rataj další banky napojené na novou platformu konkrétně nechtěl jmenovat. Potvrdil jen, že letos to ještě nebudou ČSOB a Komerční banka.

Nové platební služby - jako jsou přístup k různým účtům z jedné aplikace nebo snazší placení - umožňuje od poloviny ledna bankám a takzvaným fintechovým firmám nový zákon. Banky je mohou nabízet bez dalšího povolení České národní banky, protože se na ně vztahuje už stávající bankovní licence, zatímco fintechové firmy k ním musí povolení ČNB získat. Zatím ho ani jedna nezískala, potvrdila Aktuálně.cz ČNB.

Klienti k využívání těchto nových služeb musí vždy dát souhlas. Například když klient Creditas chce nahlížet do svého účtu v Equa bank, nejprve dá v internetovém bankovnictví příkaz k napojení účtu, pak je přesměrovaný do internetového bankovnictví Equa a teprve po zadání přístupového hesla a kódu z ověřovací SMS bude jeho účet připojený do účtu Creditas. Obdobný postup je i ve Fio bance.

 "ČNB obdržela dvě žádosti o povolení k činnosti správce informací o platebním účtu a jednu žádost platební instituce o rozšíření oprávnění k činnosti o tyto platební služby. Řízení o žádosti prozatím probíhají," říká Denisa Všetičková z tiskového oddělení ČNB. Podání žádosti o povolení ČNB potvrdily on-line deníku Aktuálně.cz společnosti Roger,  BudgetBakers a Spendee.

Důvod, proč Creditas předbíhá jiné banky, je podle Rataje v tom, že se jako nováček zaměřuje na moderní technologie. Je pro ni také snazší nově budovaný IT systém napojit na rozhraní jiné banky, aby mohla tyto služby zajišťovat.

"Několik bank už ale má toto rozhraní připraveno tak, že věříme, že propojování účtů bank začne být častější. Během pár měsíců se to už projeví  na trhu," říká Rataj.

Kromě toho letos chystá Creditas i další novinky. "Zvýšíme počet svých poboček o třetinu," upřesňuje Jan Jeřábek, ředitel retailového bankovnictví. V současné době má 16 obchodních míst, to znamená, že jejich počet by měl vzrůst o pět až šest.

Creditas také zažádala o licenci pro prodej investičních produktů a chce tím rozšířit svou nabídku na zhodnocování úspor, kde se zatím zaměřila jen na spořicí a termínované vklady.

"Co se týče úvěrové oblasti, analyzujeme aktuálně hypoteční trh a uvažujeme o rozšíření produktové nabídky o hypotéky," uvádí Jeřábek. Ambicí Creditas je podle informací Aktuálně.cz vstoupit na hypoteční trh už letos.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy