Jednoduché placení mobilem dobývá Česko. Google Pay spustí další banky, chystají i alternativu

Filip Sýkora
6. 4. 2018 15:50
Službu Google Pay využívá v Česku necelý půlrok po spuštění přes 60 tisíc klientů. Letos se jejich počet ještě výrazně zvýší.
Foto: Moneta Money Bank

Praha - Češi platí místo bankovními kartami stále častěji jen mávnutím telefonu. Službu Google Pay (dříve Android Pay), která lidem umožňuje platit pomocí smartphonů, využívá zhruba šedesát tisíc zákazníků. 

Letos se jejich počty rozrostou. Ke čtyřem bankám, které aplikaci zpřístupnily svým klientům krátce po jejím vstupu na český trh koncem roku 2017, se v dalších měsících chce přidat dalších pět finančních společností.

Část bank však chce svým klientům bezkontaktní platby umožnit prostřednictvím svých vlastních softwarových aplikací, snaží se tak udržet co nejtěsnější kontakt s klientem pro lepší vytěžování dat pro marketing a snazší nabídku doprovodných služeb.

Komerční banka eviduje téměř třicet tisíc klientů, kteří si zaregistrovali své karty a platí své útraty pomocí Google Pay mobilem. "Klienti provedli již více než 200 tisíc plateb," upřesňuje Michal Teubner, mluvčí finančního domu.

Moneta Money Bank hlásí zhruba 18 tisíc klientů, kteří službu od jejího zavedení využívají. Než si službu osahali, byli opatrní. "Zpočátku platili pomocí mobilního telefonu částky ve výši stovek, maximálně pár tisíc korun. V současnosti platí řada klientů v průměru už stejné částky jako fyzickou kartou," popisuje Jakub Švestka z tiskového oddělení banky.

Mluvčí mBank Pavel Vlček potvrdil, že zájem o Google Pay překonal jejich očekávání. Aplikaci prý v Česku používá 15 tisíc jejich klientů a čeští klienti o službu jevili zhruba o dvě třetiny silnější zájem než v Polsku, kde sídlí matka společnosti. Zajímavostí je, že se ve zhruba 90 procentech případů jedná o muže.

Se zavedením je spokojená i J&T banka, přesná čísla o počtu uživatelů však nesdělila. Dohromady tak Google Pay v Česku využívá přes 60 tisíc klientů bank, v některých případech však může jít o jednoho člověka, jenž má účty u více bank.

V průběhu letošního roku by Google Pay měly zprovoznit i Fio banka a Equa bank. O rok později by se měly připojit i Creditas a Home Credit. Sberbank plánuje Google Pay po zavedení nového on-line bankovnictví. Ostatní banky zatím plány zavedení služby teprve zvažují, případně ještě nechtějí zveřejnit konkrétní datum spuštění.

Do této skupiny patří například Air Bank. Ta sice zavedení Google Pay do budoucna přímo nevyloučila, od čtvrtka 5. dubna však klientům nabízí bezkontaktní platby jiným způsobem - a to pomocí své vlastní aplikace My Air. Touto cestou se rozhodly jít i další banky. Už od roku 2016 má svou aplikaci pro bezkontaktní platby s telefonem ČSOB.

V průběhu letošního roku chce platby pomocí takzvaného NFC čipu, tedy stejné technologie, kterou využívá i Google Pay, umožnit Česká spořitelna. "Již v průběhu jara zahájíme pilotní testování placení mobilem na vybrané skupině zákazníků," vysvětluje Filip Hrubý z České spořitelny.

"Na rozdíl od Google Pay zde platební data zákazníka budeme spravovat pouze my jako jejich banka, a ne třetí strana, tedy Google," vysvětluje Hrubý rozdíl mezi tím, jak bude fungovat vlastní aplikace České spořitelna, oproti řešení od technologického giganta.

Právě správa dat a kontakt s klientem patří zřejmě mezi hlavní důvody, proč se banky kontaktu s klientem nechtějí vzdát a snaží se ho "udržet" ve vlastním softwarovém řešení. "Aplikace jako Google Pay a Apple Pay odsouvají banku do pozice anonymního poskytovatele komoditních služeb," vysvětluje Tomáš Pithart ze společnosti Deloitte.

Tím podle něj banky přicházejí o důležitý kontakt se zákazníkem. "Interakce s klienty umožňuje bankám mimo jiné sběr transakčních dat pro profilování, segmentaci a rating klientů a návazné relevantní komerční nabídky," vysvětluje Pithart.

Zavedení Google Pay si pochvalují i kartové společnosti. I když už zákazník neplatí přímo plastovou kartičkou s logem společnosti, ani ony na tomto systému netratí. Do aplikace se totiž nahrává kreditní karta, nikoliv rovnou přímý přístup na osobní účet. "Globální firmy jako Google, Apple, Samsung či nově například fintechový start-up Klarna jsou pro Visu partneři," říká Marcel Gajdoš, šéf Visy pro ČR.

Právě třeba služba Apple Pay, na kterou Gajdoš naráží, by mohla potěšit klienty bank, jež coby chytrý telefon upřednostňují výrobky společnosti Apple. Ty totiž využívají vlastní operační systém a platební řešení Google Pay, které funguje jen na operačním systému Android, tak nemohou využít. Společnost Apple však doposud zprovoznění svého řešení pro český trh ani neohlásila.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 35 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy