Česká spořitelna spouští nové internetové bankovnictví, chystá se na revoluci v ovládání účtů

Petr Kučera Petr Kučera
13. 12. 2017 14:35
Snadnější přihlášení a platby i dosud bezkonkurenční vyhledávání slibuje nový systém George. Současně je připravený na revoluční změnu evropského bankovnictví: od příštího roku lidé získají možnost sledovat a ovládat více svých účtů v různých bankách z jednoho místa.
Podívejte se, jak nový systém usnadní platbu. | Video: Česká spořitelna

Praha - Už 250 tisíc klientů si vyzkoušelo nové internetové bankovnictví České spořitelny, nazvané George. "S oficiálním spuštěním počítáme v květnu příštího roku," řekl při dnešním představení nového systému Filip Zeman, ředitel digitálního bankovnictví České spořitelny.

George - internetové bankovnictví České spořitelny
George - internetové bankovnictví České spořitelny | Foto: ČS

Novinku si už nyní může vyzkoušet prakticky kterýkoliv zájemce, zatím ale běží jen v pilotním provozu. "Pravidelně ji využívá 150 tisíc klientů, z toho zhruba 70 procent na počítači a 30 procent v mobilní verzi," upřesňuje Zeman. Pilotní provoz však nenabízí některé funkce, které systém dostane až později - zejména převod peněz na zahraniční účet nebo správu disponentských práv.

Od května 2018 začne spořitelna nový systém George "zapínat" pro ostatní klienty, každému nechá nejméně několik týdnů v provozu současně i starou verzi, nazvanou Servis 24. Banka plánuje, že pro fyzické osoby a podnikatele zavře dosavadní Servis 24 postupně - nejpozději však do konce roku 2018.

Přechod má být pro klienty jednoduchý - naprostá většina provede změnu po internetu, případně jim poradí pracovníci na pobočkách.

Jednodušší platby a snadné hledání

Změnu poznají klienti už při přihlášení, které má být jednodušší než dosud, stejně jako potvrzování jednotlivých transakcí. Vedle SMS nebo "George klíče" mohou zájemci využít i otisk prstu, případně i rozpoznávání tváře u iPhonu. Platby do 10 tisíc korun navíc nebude nutné autorizovat. Na call centru půjde také uložit hlasový vzorek, který pak klienta rozpozná při hovoru.

Snadná platba u České spořitelny
Snadná platba u České spořitelny | Foto: Česká spořitelna

Podobu nového internetového či mobilního bankovnictví si klient může upravit. Sám si zvolí, které části systému chce standardně zobrazovat a v jakém pořadí, na výběr jsou i různé obrázky nebo pozadí. To má zároveň sloužit i jako bezpečnostní prvek - klient může snadněji poznat podvodnou stránku. Podobné přizpůsobení "na míru" nabízí od podzimu také nové internetové bankovnictví ČSOB.

Jednou z hlavních výhod České spořitelny má být možnost fulltextového vyhledávání v internetovém či mobilním bankovnictví George. Konkurence standardně umožňuje jen filtrování odchozích či příchozích plateb podle čísla účtu, částky nebo data. V systému George teď půjde hledat tak, jak jsou lidé na internetu zvyklí - tedy například po zadání slova Lidl najdou všechny platby kartou, které v tomto řetězci provedli.

Uživatelé nového systému České spořitelny si navíc budou moci zapnout až desetiletou historii místo standardně nastavené dvouleté.

K jakékoliv transakci si lidé mohou nahrát přílohu, typicky účtenku z obchodu. Podobnou elektronickou archivaci už umožňuje také služba Šanon od konkurenční Air Bank.

Česká spořitelna připravuje také vlastní "peněženku" pro placení mobilem. Klienti budou mít na výběr, protože banka počítá také se zavedením systému Android Pay a výhledově i Apple Pay.

Banka vydělá na zjištění, kde zbytečně utrácíte

"George pro nás není jen internetové či mobilní bankovnictví, nazýváme ho spíš digitálním poradcem či průvodcem," vysvětluje Zeman. Banka hodně sází na "kompletní správu rodinného rozpočtu" a rozšiřování konceptu Moje zdravé finance, který spustila v předchozích měsících.

Novinka chce mimo jiné odhalovat, kam lidem mizí peníze z jejich rozpočtu. Všechny platby rozdělí do kategorií a znázorní v grafu. Doporučení se zobrazí klientům také přímo pod některými odchozími transakcemi. Například u platby za nájem jim dá ke zvážení investici do vlastního bydlení: "Dobrá rada - neplaťte zbytečně za nájem, nechte si spočítat, na kolik by vás vyšla hypotéka."

Rychlé vyhledávání u České spořitelny
Rychlé vyhledávání u České spořitelny | Foto: Česká spořitelna

Zeman slibuje, že půjde o relevantní, neobtěžující informace. Podobné nabídky má banka také u plateb za energie - nabídne vlastní, levnější řešení. Vydělávat chce i na tom, že si k ní lidé převedou půjčky od jiných poskytovatelů (konsolidace úvěrů) nebo si ve skupině České spořitelny zřídí důchodové spoření. Úsporou - alespoň z pohledu dosavadních klientů ČS - je také možnost získat účet bez poplatků.

Z jednoho místa půjde ovládat účty v různých bankách

Systém George je současně připravený na revoluční změnu evropského bankovnictví. Od poloviny ledna 2018 totiž musí banky umožnit, aby do účtů jejich klientů mohla nahlížet také "třetí strana". Ta by pak - se souhlasem majitele účtu - za něj mohla třeba i zadávat platby.

Lidé také získají možnost sledovat a ovládat více svých účtů v různých bankách z jednoho místa. Rozhraní jim mohou nabídnout jak samotné banky, tak i nezávislí poskytovatelé, pokud splní podmínky a získají oprávnění od ČNB.

I systém George proto během příštího roku umožní přístup k účtům konkurence - nejdříve formou sledování pohybů včetně vyhledávání, později i s možností zadávat platby.

Připraveny na otevření svých účtů konkurenci už jsou Fio banka a nová Banka Creditas. Ostatní banky se tím zatím oficiálně nepochlubily, unijní směrnice PSD2 dává termín do 13. ledna 2018.

Modernizací svého internetového bankovnictví reaguje Česká spořitelna i na trend, s nímž v posledních letech přišly nové banky jako Air Bank, Equa nebo mBank. Nový internet banking letos spustily také větší banky ČSOB nebo Raiffeisenbank.

Video: Podívejte se, jak chce George utřídit vaše finance

Rychlé vyhledávání u České spořitelny | Video: Česká spořitelna
 

Právě se děje

před 29 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy