Brusel/Praha - Pevná telefonní linka již není pro Evropany samozřejmostí. Podle Eurostatu používá výhradně mobilní telefon téměř pětina evropských domácností.
Největší podíl hlásí Litva, kde pevnou linku nemá 48 procent domácností. V těsném závěsu jsou Česká republika se 42 a Slovensko s 38 procenty.
Ve Finsku, kde se vyrábí nejprodávanější mobilní telefon Nokia, je podíl "bezdrátových" domácností 47 procent.
Rozdíl mezi Západem a Východem zůstává
Podle expertů je zarážející především propast mezi Západem a novými členskými zeměmi. Ve Švédsku například najdete pevnou linku v každé domácnosti, tvrdí statistika.
Důvodů disparity je hned několik. Na rozdíl od západních zemí nebyla ještě před pár lety telefonní linka v Rumunsku nebo České republice vůbec samozřejmostí, a pro řadu "nových Evropanů" tak byl mobil vůbec prvním telefonem.
Mobily za rakovinu nemohou, říká studie - ČTĚTE ZDE
Častým argumentem českých uživatelů je také vysoká cena za pevné připojení. U pevné linky navíc zůstává řada lidí výhradně kvůli internetu.
Jen za loňský rok zratila Telefónica dalšího půl milionu klientů. Pevnou linku má nadále 2,4 milionu českých domácností a firem.
Mobilů je v ČR víc než obyvatel
Oproti tomu stále roste počet aktivních mobilních čísel. V polovině roku 2007 jich v České republice bylo 12,56 milionu, což je roční nárůst o téměř milion.
ČTĚTE: Na sto Čechů připadá 123 mobilů
Na sto obyvatel tak připadá téměř 123 mobilních telefonních čísel, což je o osm více než loni. Průměr Evropské unie je podle Eurostatu 95 mobilních čísel na 100 obyvatel.
Nejvyšší počet zaznamenalo Lucembursko se 158 mobily na 100 obyvatel, Rumunsko je na tom naopak nejhůře - mobilní telefon zde vlastní "pouze" 62 ze sta obyvatel.