"Chceme jako firma v rámci insolvence požádat o reorganizaci. Chceme udělat ve firmě nějaké změny. Čekáme ale na prohlášení anglického vlastníka," řekl Štípek. Společnost, která měla v posledních letech zhruba 200 zaměstnanců, už jich část propustila. Podle Štípka by ale chtěla výrobu zachovat.
Světoznámý výrobce nástrojů ještě v roce 2017 vykázal zisk ve výši téměř 2,2 milionu korun. Plánoval ale větší zisk. Nižší tržby způsobily tehdy změny kurzu koruny k dolaru a euru. Firmě, která se zaměřuje na ruční výrobu, také chyběli kvalifikovaní zaměstnanci. Výroční zpráva za loňský rok zatím nebyla v obchodním rejstříku zveřejněna.
Právě zaměstnanci, kteří nedostali mzdy, požádali o vyhlášení insolvenčního řízení. V přihláškách v insolvenčním rejstříku aktuálně figuruje šest pohledávek zaměstnanců za červnovou mzdu.
Amati - Denak je pro Kraslice důležitá nejen jako jedna z tradičních továren, ale také kvůli své sbírce hudebních nástrojů, které dokumentují historii zdejší výroby nástrojů. O možnostech převodu sbírky chce město s vedením podniku jednat.
Podle starosty Kraslic Romana Kotilínka (HNHRM) je vyhlášení insolvenčního řízení krokem vpřed. "Zaměstnanci tak mohou žádat o náhradu nevyplacení mzdy a nebudou nadále v nejistotě. Pro město je ale Amati důležitá nejen jako zaměstnavatel, ale i jako svým způsobem marketingová značka. Když se řekne Amati, každý si vybaví Kraslice a naopak," řekl.
Pro město by byla lepší cesta, pokud by se firma restrukturalizovala, než aby se úplně položila. I věřitelé tak budou mít podle starosty větší šanci své pohledávky získat.