Zasněžené hory vábí, roste zájem o běžky. Sporten loni vyrobil 95 tisíc párů lyží

ČTK ČTK
22. 1. 2017 13:52
Téměř sto tisíc párů lyží vyrobil loni novoměstský výrobce Sporten. Díky většímu podílu dražších sjezdových lyží roční obrat podniku stoupl přibližně o 12 procent. Minulé mírné zimy poškozovaly hlavně prodej běžek, které se na výrobě Sportenu i tak podílejí více než polovinou. Současné počasí naopak zájem o běžky oživuje.
Foto: Thinkstock

Nové Město na Moravě - Novoměstský Sporten loni vyrobil 95 000 párů lyží, přibližně o 2500 párů méně než o rok dříve. Díky většímu podílu dražších sjezdových lyží přesto roční obrat podniku stoupl přibližně o 12 procent. Nynější výborné sněhové podmínky oživují poptávku po běžkách. Jak se to nakonec odrazí v objednávkách od obchodníků pro příští zimní sezonu, se ukáže v nejbližších měsících, řekl generální ředitel Ján Hudák.

"Objednávky se uzavírají až po sezoně," uvedl Hudák. Minulé mírné zimy poškozovaly hlavně prodej běžek, které se na výrobě Sportenu i tak podílejí více než polovinou. Vloni podniku pomohlo to, že dělal víc sjezdových lyží.

"Získali jsme zakázku pro špičkovou světovou firmu. Ty lyže jsou náročnější než výroba běžek," uvedl Hudák. Roční obrat společnosti díky tomu loni meziročně stoupl o 25 milionů na 225 milionů korun.

Letos napadlo dost sněhu v Česku i jinde v Evropě. To, že poptávka po běžkách stoupla minimálně v tuzemsku, se Sportenu potvrzuje v jeho podnikové prodejně a v testovacích centrech, které má u sjezdovek. Hudák podotkl, že i doma začínají lidé oceňovat typy běžek s protiskluzovou úpravou, díky níž jim odpadá voskování skluznice. Naopak v USA, kde má podnik rovněž odběratele, lyžařům sníh chybí. "V Americe je problém, nemůžou ani otestovat lyže, které jsme jim poslali," uvedl.

Největší český výrobce lyží zaměstnává přes 160 lidí. Výrobky prodává pod vlastní značkou Sporten, vyrábí i pro vlastníky významných světových značek. Vedle sjezdových lyží a běžek má v sortimentu lyže pro lyžování ve volném terénu, vyrábí také kvalitnější snowboardy, pro německou značku. Od minulého roku nabízí rovněž kolečkové lyže vlastní produkce.

Sporten navazuje na 120 let dlouhou tradici výroby lyží na Novoměstsku, připomínka tohoto kulatého výročí připadne na letošek. Příležitost seznámení se současnou výrobou lyží v závodě Sportenu dostane veřejnost během dnů otevřených dveří.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy