Lyží jsou plné sklady. Sporten musí omezit výrobu

ČTK ČTK
13. 9. 2012 11:16
Odstávky mají prakticky všichni výrobci lyží
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha  - Novoměstský výrobce lyží Sporten letos kvůli výraznému poklesu poptávky na světových trzích sníží výrobu o třetinu na 130 000 párů lyží. Tržby Sportenu by kvůli tomu měly letos klesnout na 180 milionů korun z 250 milionů korun v roce 2011.

Generální ředitel Sportenu Ján Hudák uvedl, že poptávka klesla kvůli nepříznivému počasí v zimě.

V posledních dvou letech navýšil Sporten výrobu a tržby o pětinu. Letos se ale situace na zahraničních trzích, kam míří 90 procent produkce Sportenu, podle Hudáka výrazně změnila. "Že bude nižší poptávka po výrobě, jsme věděli již v průběhu zimy. Její pozdní nástup v celé Evropě, následné přívaly sněhu a dlouhotrvající silné mrazy zapříčinily, že se prodejci nezbavili zásob a ani v půjčovnách lyží, které jsou asi největším odbytištěm, nedošlo k jejich opotřebení," uvedl Hudák.

Sklady jsou plné

Většinu lyží vyrábí Sporten pod značkami svých hlavních odběratelů, mezi které patří Decathlon, K2 a Rossignol. Sporten nyní většinu lyží vyrábí pouze na základě přijatých objednávek. "Všechny firmy z oboru mají výrobní pauzy, protože sklady jsou plné lyží," podotkl Hudák.

Sporten kvůli třetinovému poklesu produkce lyží musel zkrátit pracovní týden na čtyři dny a pracovní směnu zredukovat o půl hodiny. Vedení firmy zároveň plánuje i snížení počtu zaměstnanců, kteří mají pracovní smlouvu na dobu určitou. Počet lidí, kterých se má toto opatření týkat, Hudák nezveřejnil. Loni Sporten v průměru zaměstnával 187 pracovníků.

Majoritním akcionářem Sportenu je od privatizace Ladislav Adamec, syn bývalého komunistického premiéra.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam pro lyže?

 

Právě se děje

před 21 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy