Praha - Přebytek zahraničního obchodu Česka dosáhl loni nového historického maxima, rekordní byl i prosincový výsledek. V národním pojetí se přebytek bilance zvýšil na 157,1 miliardy korun, což je meziročně o 50,5 miliardy korun víc. Vývoz tuzemských firem se v porovnání s předchozím rokem meziročně zvýšil o 12,7 procenta a dovoz o 11,4 procenta.
V samotném prosinci obchodní bilance skončila schodkem tři miliardy korun, což byl v meziročním srovnání o 7,2 miliardy lepší výsledek. Oznámil to dnes Český statistický úřad.
"Zahraniční zakázky, slabší koruna a levnější ropa jsou hlavní důvody tak skvělého výsledku," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Sankce vůči Rusku se podle ní již od září viditelněji projevují v poklesu podílu Ruska na celkovém českém vývozu pod tři procenta. Naopak se exportérům vedle už etablovaných trhů západní Evropy daří lépe na čínském a slovenském trhu.
Pomáhá i levná ropa
V závěru roku se již začal podle ekonoma ČSOB Petra Dufka ve větší míře projevovat pozitivní efekt levné ropy v podobě poklesu korunové hodnoty dovážené ropy a ropných produktů. "ČR tak přímo šetří za tyto suroviny a tyto úspory se začínají postupně rozprostírat v ekonomice. Budou znamenat několik desítek miliard, které nebudou muset firmy a domácnosti platit za pohonné hmoty a budou je moci využít jinak," dodal Dufek.
Export se loni meziročně zvýšil o 12,7 procenta, již tradičně ho táhl vývoz dopravních prostředků. "Dařilo se především automobilkám, které vyvezly za hranice zboží v ceně o 5,4 miliardy korun vyšší. Tento trend bude pokračovat i v letošním roce, nicméně stále očekáváme, že začátek roku 2015 bude ve znamení zpomalení dynamiky vývozu," uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Celkový objem vyvezeného zboží v národním pojetí dosáhl 3,14 bilionu korun.
Celkovou bilanci v prosinci příznivě ovlivnilo zejména meziroční snížení deficitu bilance minerálních paliv o 7,6 miliardy korun. Nepříznivý vývoj byl patrný u bilance obchodu s chemickými výrobky, kde se deficit meziročně prohloubil o 1,4 miliardy. Přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky zůstal ve srovnání s prosincem 2013 beze změny.
Letos se čeká další rekord
Zahraniční obchod se státy EU skončil přebytkem 32,1 miliardy korun a byla tak meziročně o 4,7 miliardy vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o tři miliardy na 33,7 miliardy korun. Vývoz v národním pojetí se v prosinci meziročně zvýšil o deset procent na 235,9 miliardy korun a dovoz o 6,3 procenta na 238,9 miliardy korun.
"Vzhledem k pozitivnímu výsledku nových zakázek v průmyslu i současným cenám ropy je velmi pravděpodobné, že letošní přebytek zahraničního obchodu překoná nový rekord - tentokrát 200 miliard korun," dodal Dufek.