Začalo se prodávat nové beaujolais, v Japonsku se v něm i koupali. Značce ale odbyt klesá

ČTK ČTK
17. 11. 2016 19:55
Od čtvrtka je možné ve světě koupit mladé víno beaujolais nouveau. Víno se vyrábí ve východní Francii a má rychlý kvasný proces, pro který nejsou potřeba sudy. Každý rok je na trh uvedena nová šarže, a to vždy třetí čtvrtek v listopadu. Mezi největší dovozce tohoto vína patří dlouhodobě Japonsko, Německo a Spojené státy. Desítky Japonců se v něm ve čtvrtek dokonce koupaly. Lázeň v tomto víně má totiž údajně omlazující účinek.
Vinice v regionu Beaujolais
Vinice v regionu Beaujolais | Foto: Thinkstock

Paříž/Tokio - Ve světě se ve čtvrtek začalo prodávat mladé víno beaujolais nouveau a například v Japonsku se v něm lidé i koupali. Značce ale jinak dlouhodobě klesá odbyt. Víno se vyrábí z hroznů v regionu Beaujolais ve východní Francii a má rychlý kvasný proces, pro který nejsou potřeba sudy.

Každý rok je na trh uvedena nová šarže, a to vždy třetí čtvrtek v listopadu. Mezi největší dovozce tohoto vína patří dlouhodobě Japonsko, Německo a Spojené státy.

Desítky japonských milovníků vína si ve čtvrtek dopřály i lázeňskou koupel v beaujolais. Tento údajně omlazující zážitek opět nabídlo wellness Hakone na úpatí hory Fudži, asi 90 kilometrů jihozápadně od Tokia.

"Je to dobré pro kůži a je to uvolňující. Cítím se velmi dobře," řekla jedna z návštěvnic.

Vína beaujolais nouveau se dnes prodává o polovinu méně než před deseti lety. Také loni tržby pokračovaly v poklesu, prodalo se kolem 25,7 milionu lahví proti 28 milionům v roce 2014, poznamenal web francouzského týdeníku Le Point.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy