Mléko v sáčku, Vitacit i mýdlo s jelenem. Lidl spustí další retro týden

Petr Kučera Petr Kučera
22. 10. 2016 12:00
Obchodní řetězec znovu nabídne značky z doby socialismu. O týden později pak připravil první akci zaměřenou na moravská vína.
Foto: Lidl

Praha – Gothajský salám podle receptury z roku 1977, ještě o deset let starší Vysočina, konzerva Luchmeon meat v „původním“ balení, Poličan nebo Paprikáš. Obchodní řetězec Lidl zopakuje akci, při níž lidem připomene známé zboží z doby socialismu. Čtvrtý retro týden spustí v pondělí 24. října a láká na více než šedesát produktů.

Mléko v sáčku - retro pro Lidl
Mléko v sáčku - retro pro Lidl | Foto: Lidl

K dostání mají být i mléko v sáčku, Rumové pralinky, žvýkačky Pedro, Kofila a Kaštany v původním obalu, sirup Ovocit, Vitacit, Rýžové burizony, Okurky Znojmia či Termix. Nechybí ani pamětnické balení Májky nebo kakao Granko s holčičkou na obalu.

Kromě potravin vrátí Lidl na týden do obchodů třeba i mýdlo s jelenem, mýdlo na holení Barbus, vodu po holení Pitralon, pevný podpalovač Pe-Po, čisticí prostředek Ava, čistič oken Iron nebo přípravek Namo k namáčení prádla.

Retro týden v Lidlu
Retro týden v Lidlu | Foto: Lidl

První týden připomínající výrobky z dob socialismu vyzkoušel Lidl loni v červnu, akce měla velký úspěch. Loni v říjnu a letos po Velikonocích ji pak s drobnými obměnami zopakoval. Řetězec spolupracuje s dodavateli, kteří se snažili o původní obaly a v některých případech (u masných výrobků) také o původní recepturu.

O týden později – od 31. října – pak Lidl poprvé spustí akci zaměřenou na moravská vína, nabídne 57 druhů vín od 21 vinařů. Řetězec chce navázat na úspěšné týdny francouzských vín, s nimiž poprvé přišel před čtyřmi lety. Tváří kampaně je znovu Marek Vašut.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy