Začala stávka palubního personálu Air France, týká se i Prahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2016 19:37
Čtyři ze šesti letů mezi Prahou a Paříži jsou dnes zrušeny. Na vině je stávka letušek a stevardů francouzské společnosti Air France kvůli nové kolektivní smlouvě. Stížnosti se týkají platových podmínek, povyšování zaměstnanců a snižování počtu členů posádek. Protest má skončit 2. srpna. Podle francouzského listu Le Monde půjde o rekordní stávku co do délky trvání. Také ve čtvrtek budou zrušeny čtyři z šesti letů Air France mezi Prahou a Paříží.
Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons

Paříž - Část letušek a stevardů francouzské letecké společnosti Air France dnes zahájila týdenní stávku kvůli nové kolektivní smlouvě. Podle internetových stránek ruzyňského letiště jsou dnes zrušeny i čtyři ze šesti letů tohoto dopravce mezi Prahou a Paříží. Jde o spoje s příletem do Prahy v 09:05 a 19:05 a navazující odlety na pařížské letiště Charlese de Gaulla v 09:55 a 20:35.

O změnách již dříve informovala mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. Z linek mezi českou a francouzskou metropolí poletí jen odpolední spoj, který v Praze přistává ve 14:45 a zpátky do Paříže odlétá v 15:40.

Také ve čtvrtek budou podle Janouškové zrušeny čtyři z šesti letů Air France mezi Prahou a Paříží. Letět by měl jen ranní spoj, který v Praze přistává v 9:05 SELČ a zpátky do Paříže odlétá v 9:55 SELČ.

Mluvčí rovněž uvedla, že u letů Air France v následujících dnech pražské letiště zatím žádné rušení nezaznamenalo, ale očekává, že se situace bude ze dne na den měnit. Cestujícím proto doporučila, aby pravidelně sledovali status svého letu.

Air France odhaduje, že do stávky se zapojí asi 37 procent palubního personálu. Odbory ale tvrdí, že to bude mezi 55 a 70 procenty letušek a stevardů, uvedla francouzská televize France 24.

Stávka donutila francouzského leteckého přepravce ke změnám v letových řádech na vrcholu letní sezony. Společnost nicméně uvedla, že naprostá většina letů na dlouhé vzdálenosti bude zajištěna, lety na krátké a střední vzdálenosti pocítí dopady stávky ve větší míře.

V úterý aerolinky podle televize France 24 uvedly, že v první den stávky, tedy dnes, bude zachováno 92 procent letů na dlouhých trasách, 90 procent domácích letů a více než 80 procent letů na středně dlouhých vzdálenostech.

K přerušení pracovní činnosti vybídly odborové svazy SNPNC a UNSA PNC, které dohromady zastupují zhruba 45 procent ze 14 000 letušek a stevardů v Air France. Protestují proti nové pracovní smlouvě, která má vejít v platnost 1. listopadu letošního roku.

Jednání odborářů s vedením nedospělo ke kompromisu. Stížnosti se podle televize France 24 týkají platových podmínek, povyšování zaměstnanců nebo dalšího snižování počtu členů posádek.

Protest má trvat do 2. srpna, což z něj podle francouzského listu Le Monde činí rekordní stávkovou akci co do délky trvání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy